Vsak pozna to situacijo …
Vsakdo izmed nas se je že znašel v situaciji, ko je na parkirišču postal na prostem parkirnem mestu z namenom, da ga v tem času, ne bi zasedel kdo drug. Morda ste bili vi tisti, ki ste prosili nekoga, naj počaka na prostem mestu, dokler ne pridete z avtomobilom. Ali pa ste morda sami stali na mestu in ga čuvali za svoje starše ali partnerja, ki se je bližal z avtomobilom. Vsekakor gre za znano situacijo, ki je še toliko bolj pogosta, kadar je gneča na parkiriščih, ko je prostih mest le malo.
Preberite še:
Zdaj pa si predstavljajte drugo plat tega dejanja. Voznik, ki kroži po parkirišču, končno zagleda prosto parkirno mesto, a na njem stoji oseba, ki vztraja, da je to že zasedeno. Vsekakor to nikogar ne bi spravilo v preveč dobro voljo, v najbolj skrajnem primeru bi zapele celo pesti. Zato se postavlja vprašanje: ali lahko oseba fizično rezervira parkirno mesto za nekoga drugega in prepreči tretjemu vozniku, da tam parkira?
Po zakonu to ni dovoljeno
Čeprav zakoni ne govorijo neposredno o tej situaciji, pa Zakon o varnosti cestnega prometa jasno določa, da pešci ne smejo biti na vozišču, razen če je to posebej dovoljeno. Pešci naj bi se gibali po prostorih, namenjenih njim, torej po pločnikih, prehodih za pešce in podobno. Vozišče, vključno s parkirnimi mesti, je namenjeno vozilom, in ne pešcem. Zato je fizično čuvanje parkirnega mesta v nasprotju z zakonom, saj pešec s tem ovira promet.
Če kot voznik naletite na takšno situacijo, imate popolno pravico zahtevati, da oseba zapusti parkirno mesto, saj je to območje, kjer se odvija promet, namenjeno izključno vozilom. Seveda pa to ne pomeni, da je prav, da se spor reši na silo. Kot je recimo storil voznik na posnetku, ki je zaokrožil po platformi X.
Esto ha pasado en Talavera de la Reina: pic.twitter.com/8BNZNOKR5S
— Wall Street Wolverine (@wallstwolverine) August 22, 2024
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del