V Ameriki predsedniki ne smejo voziti avtomobila. Ne samo med opravljanjem funkcije – tudi po koncu mandata jim volan večinoma ni več dosegljiv.
Ne, ne gre za šalo ali kaprico, temveč za pravilo Tajne službe. Čeprav ne obstaja zakon, ki bi predsedniku ZDA izrecno prepovedoval vožnjo, gre za dolgoletno prakso, ki sega vse do atentata na Johna F. Kennedyja leta 1963.
Po tragediji v Dallasu je postalo jasno: predsednik in promet ne gresta skupaj. Ameriška Tajna služba je takrat uvedla strogo pravilo, da noben predsednik ne sme več sam voziti po cestah. Tudi če Kennedy takrat ni sam vozil, je bila lekcija jasna – tveganje je preveliko.
Od takrat naprej velja pravilo, da se zaščita ne konča z iztekom mandata, temveč traja vse življenje. Če ostaneš pod zaščito Tajne službe, ostaneš tudi potnik v lastnem avtomobilu. Lahko imaš v garaži celo floto eksotičnih športnikov, a dokler si bivši vodja svobodnega sveta, vozi nekdo drug.
To pomeni, da so nekdanji predsedniki, med drugimi George W. Bush in Barack Obama, vozili le na zasebnih zemljiščih – Bush v svojem pick-upu na ranču, Obama pa z golf vozičkom.
Aktualni predsednik Donald Trump je sicer znan po svoji ljubezni do bleščečih in zmogljivih avtomobilov. Njegova zasebna zbirka naj bi vključevala vse od Lamborghinija Diabla, prek Rolls-Roycea Phantoma, pa do Mercedesa SLR McLarna. A dandanes se Trump, če že, najraje zapelje z golf vozičkom po kateri od svojih nepremičnin. Bolj varno. In tudi bolj v skladu s protokolom.
Tudi v času prvega mandata si Trump ni mogel privoščiti več kot nekaj trenutkov za volanom – mediji so ga kdaj ujeli, kako pozira v kakem prestižnem modelu, a vedno v nadzorovanem okolju.
Skratka: ko enkrat postaneš predsednik ZDA, je tvoj čas za volanom bolj ali manj preteklost. Ironično, najmočnejši človek na svetu ne sme več sam na bencinsko.