Že tako je vozila evropskega porekla težko dobiti, zdaj pa sledi nov udarec za sankcionirane Ruse.
Po uvedbi sankcij, ki jih je bila Rusija deležna vse od začetka vojne v Ukrajini, so se morali Rusi soočiti z občutnim pomanjkanjem novih avtomobilov. Praznino, ki je nastala po manku evropskih avtomobilskih znamk, so deloma zapolnile kitajske znamke (in prerojene ruske), a številni potrošniki so še vedno iskali načine, da bi se polastili novih Mercedesov, Volkswagnov, BMW-jev ... Uvoz teh je navkljub sankcijam, še vedno potekal po tako imenovanem vzporednem uvozu, neuradnih kanalih.
Oblasti so zato uvedle različne ukrepe, s čimer so želeli položaj kupcem še otežiti, istočasno pa poskrbeti za prednost ruskih avtomobilskih znamk. Uvoz je doslej potekal predvsem iz Belorusije in Kirgizistana, s 1. aprilom pa bo otežen tudi ta.
Obeta se resen dvig cen
Nove sankcije Rusiji z aprilom onemogočajo uvoz avtomobilov po nižjih carinah, posledično pa se obeta velik dvig cen. Nekateri avtosaloni so cene začeli dvigovati že pred 1. aprilom, z utemeljitvijo, da ne želijo pri kupcih povzročiti cenovnega šoka. S prvim aprilskim dnem namreč začne veljati enotni sistem upravljanja tveganj za Evrazijsko gospodarsko unijo (EAEU).
Z njim želijo zaostriti preverjanje pravilnosti prijave carinske vrednosti blaga, uvoženega v Unijo iz tretjih držav. Sistem omogoča dodatno carinsko kontrolo in naknadno obračunavanje carin in drugih plačil. Gre za reakcijo na ugotovljene primere uvoza blaga skozi države EAEU z znatno prenizko carinsko vrednostjo, kar zmanjšuje prihodke v državni proračun. Kot primer so oblasti navedle uvoz električnih avtomobilov prek Kirgizistana. To pomeni, da bodo s 1. aprilom uvoženi avtomobili postali dražji.
Po poročilih agencije Autostat je bilo v 2023 na ruskem trgu prodanih 1,06 milijona novih avtomobilov, kar je največ od začetka vojne v Ukrajini. Po pričakovanjih agencije naj bi se prodaja v 2024 povečala še za 18 odstotkov, čeprav bi prihajajoče sankcije utegnile napovedi nekoliko sabotirati.
Po poročanjih agencij, se je sicer vse od napovedi zvišanja cen povpraševanje po novih avtomobilih v avtohišah močno povečalo.
Povpraševanje večje za skoraj tretjino
"Ljudje so začeli množično kupovati avtomobile, ne le dobre, ampak vse," je dejal Ilya Gonzurevskiy, zaposleni v podjetju DSS Group, ki ocenjuje, da se bo povpraševanje v prejšnjem mesecu povečalo za približno 30 odstotkov. Ocene DSS Group ustrezajo številkam, ki jih je objavilo Ministrstvo za industrijo in trgovino.
Po njihovih podatkih so Rusi februarja kupili 30 odstotkov več avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil kot januarja. Zanimanje se je povečalo za vse avtomobile. "Vzamejo evropske, korejske in kitajske," je novinarjem povedal predstavnik trgovine Car-So, kjer predvidevajo, da se bodo cene uvoženih vozil s 1. aprilom dvignile za 30 odstotkov.
Preberite še
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj