To je eden najpogostejših prekrškov na slovenskih cestah, ste med prekrškarji tudi vi?

23. 8. 2024 | Nika Arsovski
Deli

Ni samo skrajno neprijetno za druge udeležence v prometu, temveč tudi nevarno.

A tudi vi radi kampirate na levem pasu?! Če veliko časa preživite na slovenskih avtocestah, dobro veste, na kaj ciljamo. Eden najpogostejših prekrškov na slovenskih avtocestah je prav neupravičena vožnja po levem voznem pasu. Slovenski prometni predpisi namreč jasno določajo, da morajo vozila, ki vozijo po avtocesti ali hitri cesti, uporabljati skrajno desni vozni pas, kadar ta ni zaseden s počasnejšimi vozili. Levi pas je namenjen izključno prehitevanju, kar pomeni, da je uporaba levega pasu v drugih primerih prepovedana.

Preberite še:

Kaj je prehitevanje?

Za začetek velja opomniti na to, kaj prehitevanje je, saj se ob vožnji po avtocesti zdi, da ta pojem vsem le ni pojasnjen. Prehitevanje pomeni vožnjo mimo drugega udeleženca cestnega prometa, ki se giblje v isti smeri po prometnem pasu ali delu smernega vozišča, ki je namenjen prometu.

Vožnja po levem voznem pasu brez utemeljenega razloga lahko vodi v situacijo, ko postane promet na desnem pasu hitrejši od tistega na levem, kar predstavlja nevarnost. Statistični podatki Darsa kažejo, da je večja gostota vozil na levem pasu precej pogosta že ob manjših zgostitvah prometa, kar povečuje tveganje za prometne nesreče. Poleg tega je vožnja po desnem pasu varnejša, saj obstaja manjša verjetnost srečanja z vozilom, ki vozi v napačno smer.

Vas lahko kaznujejo?

Vožnja po levem prometnem pasu v primerih, ki niso namenjeni prehitevanju, je prepovedana, za kršitev pa je predpisana globa v višini 150 evrov. Na cestah z dvema ali več označenimi prometnimi pasovi mora voznik voziti po desnem pasu, razen če prehiteva. Če ima vozišče tri prometne pasove, je dovoljena vožnja po dveh desnih pasovih, medtem ko je levi pas namenjen izključno prehitevanju.

Vožnja skozi »trebuh pošasti«: kje so najdaljši cestni predori v Evropi?

Novo na Metroplay: "Praktično vse plačujem s telefonom ali uro!" | Aleš Petejan, Mastercard Slovenija