Parkiranje je v turističnih središčih lahko pravi izziv, zato se oblasti zatekajo tudi k visokim kaznim, da bi situacija ostala v mejah normale. V eni izmed evropskih držav nas lahko nepremišljeno parkiranje pahne dobesedno v bankrot.
Če se odpravljamo na plažo, ki je precej oddaljena od našega (začasnega) prebivališča in bi zato morali do nje dolgo pešačiti po vročem soncu in otovorjeni s kupom opreme, nas zlahka zamika, da bi se tja kar zapeljali z avtom. Zlasti če gre za bolj odročno, 'divjo' plažo. A če bomo parkirali neposredno na plaži, je velika verjetnost, da nas bo doletela kazen. V nekaterih primerih je lahko tudi zelo visoka.
Preberite še:
V večini držav se globe za tovrstne kršitve gibljejo med 50 in 150 evri, povsem druga zgodba pa je v Španiji, natančneje v tamkajšnji avtonomni provinci Galiciji. Po zakonu o naravni dediščini in biološki raznovrstnosti lahko kršitelja, ki se odloči parkirati dva metra od morja, doleti globa do 200.000 evrov, kar je lahko tudi desetkratna vrednost avtomobila. Višina odmerjene kazni bo odvisna od nastale škode, ki jo bodo ocenile lokalne oblasti. Kazen je zlasti visoka, če je plaža del naravnega ali nacionalnega parka.
Parkiranje na plaži pa prinaša še eno tveganje. Tudi če se izognemo redarjem in s tem globi, nas lahko doleti drugačna kazen. Zadevo lahko v svoje roke vzame kar narava v obliki plimnega vala, ki zajame naše vozilo in ga potegne v morje.
Najbolje je, da svoj avto parkiramo na urejenem parkirišču, kjer bo tako in drugače varen, mi pa brez skrbi. Obenem pa bo plaža tako ostala prijetna in varna tako za nas kot tudi za druge kopalce.
Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec