Če iz jeze pogosto hupate za volanom, morate takoj prebrati ta članek!

17. 1. 2022 | Darjo Hrib
Deli
Če iz jeze pogosto hupate za volanom, morate takoj prebrati ta članek! (foto: Profimedia)
Profimedia

Jeza na cesti je pogost pojav. Danes se vsakomur ves čas nekam mudi in vse na poti se zdi, da nas kot zakleto ovira pri naših načrtih. A preden na robu hemoragične kapi v vsej ihti zarijete svojega Tuarega v počasnega voznika pred vami, ki vas je prisilil, da še eno rudno stojite na rdečem semaforju, preverite nekaj nasvetov za bolj umirjeno vožnjo.

Najprej zanimivost – psihoterapevti pravijo, da prvenstveno jeza na cesti nima kaj dosti veze s prometom. Ali cesto. Izhaja in nečesa globljega, iz vsega stresa, težav in razmišljanj, ki jih neizogibno nosimo s seboj tudi, ko vozimo.

Največkrat je jeza med vožnjo le kratkotrajni odziv na nek moteč dogodek, bolj problematično pa je, če dovolimo, da ta jeza traja in traja ali da celo gojimo občutek maščevanja vozniku, ki nas je razjezil.

[VIDEO] In če ste mislili, da se vam je smiselno jeziti na slovenskih cestah, je tule malce kaosa in jeze iz prepolnih cest v New Yorku:

Najbolj običajni razlogi za jezo med vožnjo

Gost promet. Ker ni nikomur zabavno, da sedi v gneči avtomobilov in se po polžje premika proti službi ali domu. Potrpežljivost je tu ključna, pomaga pa tudi predhodno načrtovanje. Ob petih popoldne, ko se večina ljudi vrača iz službe domov, kaj drugega kot gneče na cesti tako ali tako ne moremo pričakovati.

Raztresena in neodgovorna vožnja. Vozniki, ki med vožnjo preverjajo sporočila, govorijo po telefonu in počnejo kup drugih reči, niso osredotočeni na cesto in promet, posledično pa s svojo raztreseno vožnjo (in nenadnimi premiki) povzročajo jezo pri drugih vozniki.

Anonimnost. Podobno kot na spletu, kjer dejansko ne poznamo osebe, ki nas je razjezila na forumu ali Twitterju ali Facebooku, tudi na cesti ne poznamo voznika, ki nas je namenoma izsilil, ali pa vijuga po cesti, ker zraven gleda na telefon. Ali ni speljal ob zeleni luči, ker se igra z radijskimi postajami. Anonimnost omogoči, da druge udeležence v prometu hitreje tretiramo nespoštljivo in se odzovemo z jezo.

Kako med vožnjo ohraniti mirne živce

Odidite pravočasno. Kot že povedano v uvodu, se za volanom največkrat jezimo zato, ker se nam mudi in so vse prometne okoliščine v napoto. Počasni vozniki se zdijo še bolj počasni, rdeči semaforji trajajo trikrat dlje, kot običajno, na vsakih 50 metrov je neka nova zapora ali ovira, ki le še dodatno pritiska na našo nervozo. Ker je promet nepredvidljiva spremenljivka, si za pot vedno vzemite več kot le toliko minut, kolikor bi do cilja potrebovali, če bi lahko vozili po popolnoma prazni cesti.

Ohranjajte varnostno razdaljo. Tudi, če voznik pred vami vozi počasi, morda celo po prehitevalnem pasu, ohranjajte pravilno varnostno razdaljo. Če se mu boste »zalepili na zadnjico« ne bo nič pomagalo, le še bolj vas bo nerviralo, ko bo voznik morebiti zaviral in boste morali hitro odreagirati.

Selektivno s hupanjem. So trenutki, ko se je popolnoma smiselno nasloniti na hupo in svojo prisotnost obogatiti z zvočnim signalom (recimo takrat, ko voznik pred vami še kar bulji v telefon, medtem ko je luč na semaforju že nekaj časa zelena). Hupanje iz frustracije pa je neproduktivno in nadležno za vse v bližini, zato dvakrat premislite, kdaj bo troblja naredila več dobrega, kot slabega.

Mirni za volan. Če ste ravnokar končali hud prepir ali prejeli slabo novico, se najprej pomirite. Če boste napolnjeni z intenzivnimi negativnimi čustvi sedli za volan, boste ne le en korak stran od izbruha jeze na cesti, ampak tudi ogrožali svojo varnost in varnost drugih.

Stavite na empatijo. Nihče ni popoln in nihče se ni namenoma odpravil na cesto samo zato, da vam osebno zagreni dan. Postavite se v čevlje drugih – če recimo voznik pred vami vozi počasi, morda išče pravo ulico, morda ima težave z avtomobilom, morda se skuša orientirati. Ne obsojajte prehitro, saj ima vsaka zgodba dve plati.