Kazni so si od države do države različne, v nekaterih primerih pa so odstopanja gromozanska.
Švica je znana po izjemno strogih pravilih v cestnem prometu in visokih kaznih za prekrške. Eden izmed tamkajšnjih milijonarjev je nedavno spoznal, kako draga je lahko nepremišljena vožnja, ko je moral za prekršek odšteti več kot 100.000 evrov.
Voznik BMW-ja se je na avtocesti preveč približal vozilu pred seboj in ga poskušal prisiliti k umiku na desni pas. Policija ga je pri dejanju ujela, sodišče pa mu je izreklo kazen, ki je bila izračunana na podlagi njegovega osebnega dohodka. Ker njegov letni obdavčeni dohodek znaša 1,6 milijona švicarskih frankov, je bila kazen določena v višini 98.500 frankov (okoli 104.400 evrov), kar ustreza 50-dnevnemu osebnemu dohodku voznika.
Kazni v Švici prilagojene prihodkom voznika
V Švici, podobno kot v nekaterih drugih evropskih državah, kazni niso enotne za vse voznike, temveč se prilagajajo njihovemu dohodku. Ta sistem zagotavlja, da tudi najbogatejši občutijo finančne posledice prekrškov in da kazni delujejo kot učinkovita preventiva.
Poleg denarne kazni je moral voznik poravnati še 13.000 frankov (približno 13.800 evrov) sodnih stroškov. Čeprav se je na kazen pritožil, je sodišče po pregledu dokaznega gradiva pritožbo delno zavrnilo. Kljub temu so mu kazen spremenili v pogojno kazen, kar pomeni, da bo moral znesek 98.500 frankov plačati le, če v naslednjih dveh letih ponovno stori resen prometni prekršek. Stroškom sodnega postopka pa se ni mogel izogniti.
Najvišje kazni v Evropi
Švica je že večkrat pritegnila pozornost zaradi visokih glob za prometne prekrške. Leta 2010 je voznik Ferrarija dobil kazen v višini 280.000 evrov, potem ko je močno presegel omejitev hitrosti.
Podobno stroge kazni poznajo tudi na Finskem, kjer so globe prav tako vezane na dohodek. Leta 2023 je tamkajšnji voznik za vožnjo 82 km/h v območju z omejitvijo 50 km/h plačal kar 121.000 evrov.
Švica tako ostaja ena izmed držav, kjer prometni prekršek ni le stvar točk in začasnega odvzema vozniškega dovoljenja, temveč lahko predstavlja resen finančni udarec – ne glede na to, kako globok je vaš žep.