Zanimivosti Promocijsko sporočilo

V Sloveniji brezstično skoraj deset let: EasyPark in Visa o trendih plačevanja

10. 6. 2023
Deli

Brezstična plačila že skoraj desetletje omogočajo hitro in varno izvajanje transakcij tudi pri nas. Na področju urbane mobilnosti postaja vse bolj priljubljeno plačevanje znotraj mobilne aplikacije

Brezstična tehnologija plačevanja, ki bo prihodnje leto v Sloveniji praznoval svojo deseto obletnico, omogoča hitrejše in bolj priročno opravljanje transakcij. Skupina EasyPark je na tem področju stopila korak dlje in pri upravljanju parkiranja v Sloveniji postavila trende s plačevanjem znotraj aplikacije (IAP), ki omogoča še hitrejše, enostavnejše in bolj varno plačevanje, saj uporabnik po plačilni kartici seže le enkrat.

Brezstična kartična plačila na prodajnem mestu so se v treh letih znatno povečala

Po podatkih Banke Slovenije je bilo v letu 2016 le 6 % vseh kartičnih transakcij opravljenih brezstično, medtem ko je v letu 2019 teh že 38 %. » Potrošniki si želijo hitrih in priročnih načinov plačevanja, ter varnost podatkov,« izpostavlja Alenka Mejač Krassnig, direktorica Vise za Slovenijo in dodaja: »V digitalnem svetu ni pomembnejšega kot v varnem plačilnem okolju zagotoviti najboljšo možno uporabniško izkušnjo.«  

Ključne prednosti plačevanja znotraj aplikacije: varnost, priročnost in brezgotovinsko poslovanje

Tehnologija brezstičnega plačevanja ima ključno vlogo tudi v javnem prometu in upravljanju s parkiranji, predvsem v urbanih naseljih. Uporabnikom mobilne aplikacije EasyPark ni treba nalagati sredstev na kartico, prav tako lahko uporabnik z enim uporabniškim računom upravlja z več parkiranji hkrati. EasyPark je na voljo v več kot 3500 mestih in 30 državah sveta, v Sloveniji pa so prisotni v več kot 50 mestih - v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Piranu, Bledu, Bohinju, Kranjski Gori, Murski Soboti, Kranju, Novem mestu in drugih.  

CameraPark: digitalni plačilni sistem, ki sam zazna prihod in odhod vozila

Maklič, strokovnjak za urbano mobilnost in vpeljevanje tehnologij v  mesta, dodaja, da na območju Slovenije število transakcij v aplikaciji pospešeno raste vsako leto, najbolj pa s funkcijo digitalne storitve za upravljanje parkiranja EasyPark CameraPark.

»Ta storitev je uporabnike še posebej navdušila in obenem pritegnila veliko novih, saj je enostavnost in zanemarljiv čas uporabe tukaj res izjemen,« dodaja direktor EasyPark Slovenija. Gre za digitalni plačilni sistem, ki sam zazna prihod in odhod vozila na parkirno mesto in sam izvede plačilo. Tako napredne digitalne storitve skupine EasyPark je moč najti v mariborski garažni hiši City in koprski Belveder ter v ParkuEF ob Ekonomski fakulteti v Ljubljani.

Brezstično plačevanje omogoča tudi boljše sledenje podatkom o upravljanju parkiranja. V uporabniškem računu EasyParkove mobilne aplikacije lahko uporabnik preveri pretekla parkiranja in zneske parkiranj, upravlja parkiranja več vozil naenkrat, zahteva poslovni račun, podaljšuje čas parkiranja na daljavo, v tujini pa si lahko preko aplikacije tudi vnaprej rezervira parkirno mesto.

Trendi prihodnosti na področju plačil

Eden od trendov, ki bo zaznamoval prihodnost plačil, je vse pogostejša uporaba biometričnega preverjanja avtentičnosti. Uporabniki se pri nekaterih plačilih že avtentificirajo z uporabo čitalnika prstnih odtisov. Tehnologija se še naprej razvija in kmalu  je mogoče pričakovati, da se bo vse več plačil preverjalo s prepoznavanjem glasu ali obraza. Prihodnost narekuje tudi povezovanje brezstičnega plačevanja in plačevanja IAP z drugimi tehnologijami - na primer z virtualnimi pomočniki, kar bi uporabnikom omogočilo plačevanje z glasovnimi ukazi.

Preberite še: Novi Japonec, ki želi biti (in je) Evropejec