To je varnostni element v vozilu, ki kar za polovico zmanjša smrtnost v prometnih nesrečah

19. 3. 2024 | Nika Arsovski
Deli

Skoraj za polovico se zmanjša tudi tveganje za hude poškodbe, tveganje za nastanek lažjih, pa skoraj za četrtino.

Agencija za varnost prometa v sodelovanju s Policijo med 11. in 24. marcem izvaja nacionalno preventivno akcijo, s katero želijo ozaveščati o pomenu uporabe varnostnega pasu med vožnjo. Če so se še desetletja nazaj ljudje vozili nepripeti, je danes teh le še malo. Vse več voznikom je namreč jasno, da varnostni pas v primeru prometne nesreče, trka itd. rešuje življenja.

Profimedia

Uporaba varnostnega pasu zmanjša tveganje za smrtni izid nesreče kar za polovico. Skoraj za enak odstotek se z uporabo varnostnega pasu zmanjša tudi tveganje za hude poškodbe, tveganje za nastanek lažjih poškodb pa za skoraj četrtino – tako pri voznikih kot pri sopotnikih.

Tudi pri najhujših posledicah prometnih nesreč vedno znova ugotavljajo, da bi bile lahko posledice bistveno blažje, če bi vozniki in potniki v vozilu dosledno uporabljali varnostni pas. Z močjo rok in nog se lahko zadržimo v sedežu le pri trku s hitrostjo do 7 km/h!

Vpliv na varnost v cestnem prometu

Kot pojasnjujejo na Policiji, se je kultura in ozaveščenost Slovencev v zadnjih desetletjih glede varnostnega pasu močno povečala: »Ozaveščenost Slovencev se je v zadnjih šestih letih povečala, tako da vozniki in potniki med vožnjo z motornim vozilom uporabljajo varnostni pas. Menimo, da se je vozniška kultura, vsaj kar se uporabe varnostnega pasu tiče, spremenila v pozitivno smer, kar nedvomno vpliva tudi na varnost cestnega prometa.«

Profimedia

V sklopu akcije policijske uprave izvajajo poostren nadzor nad uporabo varnostnega pasu, istočasno pa bodo policisti aktivnosti izvajali poostreno tudi ob rednem delu. Aktivnosti Policije so letos dodatno osredotočene na javne prevoze potnikov v avtobusih. Želijo namreč doseči, da bi potniki dosledno uporabljali varnostne pasove.  

Lani so namreč, po podatkih Policije, ugotovili kar 30.190 kršitev neuporabe varnostnega pasu. Leto poprej pa za četrtino več – 40.868. V prvih dveh mesecih in pol letošnjega leta so policisti ugotovili slabih 6.000 kršitev neuporabe varnostnega pasu.

Profimedia

Posebno pozornost posvečajo tudi uporabi primernih zadrževalnih sistemov pri otrocih, leta 2022 so namreč zaznali kar 4.701 kršitev v povezavi s tem. Da bi bili o pomembnosti uporabe varnostnega pasu poučeni že najmlajši, Agencija za varnost prometa v klopu projekta Pasavček, ki poteka že 20. leto in zadnja tri leta podira rekorde z vse več udeleženci, ozavešča o uporabi varnostnega pasu. V letošnjem jubilejnem letu v projektu sodeluje 1.522 skupin in kar 28.462 otrok.

Kazen je po mnenju Policije ustrezna 

Če nimate pravilno nameščenega varnostnega pasu, kazen znaša 120 evrov in je po mnenju Policije ustrezna, zato dodatne spremembe niso potrebne.

Preberite še:

Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?