Ko nas v mrzlem zimskem jutru na parkirišču pričaka povsem »premražen« avto, je to, da bi slekli plašč ali bundo, zadnje, kar bi nam padlo na pamet. A ponekod nas lahko zaradi tega policija kaznuje.
Na veliko olajšanje vseh voznikov, ki nimajo avtomobila v ogrevani garaži, pri nas nimamo tovrstnega zakona. Imajo pa ga v Španiji, kjer je verjetno potreba po zimski opremi tako voznika kot tudi avta nekoliko manjša. Vozniki na španskih cestah med vožnjo ne smejo biti oblečeni v zimske plašče ali bunde, niti ne smejo nositi šala ali rokavic.
Razlog za to je predpostavka, da zimska oblačila voznika omejujejo pri vožnji, saj je tako oblečena oseba manj okretna pri upravljanju vozila. Za vožnjo v zimskih oblačilih je lahko voznik kaznovan z do 200 evri kazni.
Prepoved vožnje v plašču pa ni zgolj španska pogruntavščina. Testi nemškega avtomobilskega kluba ADAC so pokazali, da vožnja v zimski bundi predstavlja drugačno težavo. Debelejša oblačila lahko onemogočijo pravilno zategovanje varnostnega pasu, ki lahko zdrsne na napačno mesto in ob zatezanju poškoduje nekatere notranje organe.
Slovenska zakonodaja kazni za vožnjo v zimskih oblačilih v 29. členu Zakona o pravilih cestnega prometa, ki ureja vožnjo pozimi in v zimskih razmerah, ne predvideva, teoretično pa je možno, da bi policist presodil, da z neustrezno opravo kršimo 35. člen, ki prepoveduje uporabo opreme, ki zmanjšuje voznikovo zmožnost obvladovanja vozila, čeprav se člen predvsem nanaša na uporabo avdiovizualne opreme in ne govori izrecno o oblačilih.
Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?