Uporaba mobilnega telefona med vožnjo postaja vse pogostejši vzrok prometnih nesreč. Skoraj v vseh evropskih državah ga je zato med vožnjo prepovedano uporabljati, po svetu pa se s to težavo spopadajo na različne, tudi zelo radikalne načine.
Tveganje, da bomo imeli prometno nesrečo, se poveča kar za štirikrat, če med vožnjo uporabljamo telefon. Vseeno pa to dejstvo večine ljudi očitno ne odvrača od tega nevarnega početja, saj kljub prepovedi kar 75 odstotkov voznikov v Sloveniji uporablja mobilni telefon med vožnjo.
Preberite še:
Zaradi naraščajočega števila tovrstnih kršitev, kamor poleg opravljanja klicev uvrščamo tudi pisanje sporočil in brskanje po internetu, kar voznikom še bolj odvrača pozornost, so se v zadnjih letih v večini držav kazni povišale. V Sloveniji voznike, ki telefona ne morejo odložiti niti med vožnjo, policisti kaznujejo z 250 evri globe in tremi kazenskimi točkami. Kazen se je pred tremi leti zvišala, prej je znašala 120 evrov. V zadnjih letih se je podvojila tudi kazen za uporabo telefona med vožnjo v Avstriji in znaša zdaj 100 evrov. Na Hrvaškem bomo za enako kršitev odšteli 130 evrov globe.
Voznike, ki se med vožnjo ne morejo ločiti od telefona, pa v Evropi najbolj udarijo po žepu v Italiji. Tam je za uporabo mobilnega telefona med vožnjo ob prvi kršitvi predvidena denarna kazen od 422 do 1697 evrov. Poleg globe je za prvo kršitev predvidena še kazen od 15 dni do dveh mesecev prepovedi vožnje in osem kazenskih točk. Ob ponovni kršitvi v manj kot dveh letih so predvideni globa od 644 do 2588 evrov, odvzem vozniškega dovoljenja od enega do treh mesecev ter kar 10 kazenskih točk.
Če ima ena izmed naših sosed najstrožje kazni, pa imamo na drugi strani sosedo, ki je med najbolj strpnimi do istega prekrška. Madžarska spada k državam, ki imajo najnižje kazni za tovrstne prekrške, saj globa tam znaša od 15.000 do 30.000 forintov, kar ustreza znesku 35 do 70 evrov. Med državami z najnižjimi globami so sicer še Latvija (25–100 evrov), Bolgarija (okoli 25 evrov), Slovaška (50 evrov), Češka (50–90 evrov), Irska (60 evrov) in Litva (60–90 evrov).
Izven meja Evrope pa so pri spopadanju z uporabo telefona med vožnjo tudi nadvse kreativni, saj ocenjujejo, da zgolj denarna kazen ne zaleže. V Zahodni Avstraliji so se domislili ukrepa, ki se bo marsikomu zdel pretiran, a bi znal biti učinkovit. Prihodnji mesec se bodo sestale vse odgovorne institucije za varnost v cestnem prometu v Zahodni Avstraliji, govorili pa bodo o možnosti trajnega odvzema mobilnih telefonov voznikom, ki jih zalotijo pri uporabi telefona med vožnjo.
Odvzem mobilnega telefona v Zahodni Avstraliji vidijo kot radikalen ukrep v situaciji, ki je dosegla kritično točko. Zamisel podpira tudi nekdanji predsednik Sveta za varnost v cestnem prometu Murray Lampard: »Če se bodo vozniki bali, da bodo izgubili mobilni telefon, ki jim je tako pomemben, da so pripravljeni celo tvegati življenje, kot pa ga med vožnjo odložiti, potem bodo morda temeljito premislili, ali ga bodo uporabljali med vožnjo.«
Avstralci o nenavadnem ukrepu razmišljajo zaradi naglega povečanja nesreč, ki so letos dosegle najvišje število v zadnjih osmih letih. Če bo predlog sprejet, bo zanimivo videti, koliko bo vplival na zmanjšanje uporabe mobilnega telefona med vožnjo, če sploh bo.