Izgleda sicer lepo, a je kljub temu nelegalno.
V newyorški četrti Staten Island so januarja neznani storilci na več lokacijah na izviren, a nezakonit način sabotirali kamere za nadzor hitrosti. Kot poroča CBS, so bile naprave prekrite s plastičnim cvetjem, kar je povzročilo velik odziv na družbenih omrežjih.
Domišljena poteza ali vandalizem?
Slike in posnetki "cvetličnih mask" so hitro postali viralni, uporabniki pa so dejanje komentirali z mešanico občudovanja in humorja. Eden izmed njih je v objavi na Instagramu zapisal: "Nekdo je prekril vse kamere za hitrost s cvetjem. To je moj junak – plačam mu pivo!"
Storilci so cvetlične aranžmaje pritrdili z lepilnim trakom in plastičnimi vezicami, na kamerah pa pustili tudi sporočilo: "Lepšanje Staten Islanda – to je delo naše ekipe."
"NYC’s so-called ‘Beautification Squad’ is making waves—planting flowers & trees to block speed cameras, claiming it’s for ‘beauty’ but conveniently sparing drivers from tickets. A creative protest or crossing the line? Check out these photos and decide for yourself. pic.twitter.com/SU1JQkshnG
— Frank Morano (@frankmorano) January 15, 2025
Newyorški prometni oddelek je sporočil, da je do zdaj odstranil vsaj 14 takšnih prekritij po Staten Islandu. Medtem ko je del prebivalcev v sabotaži videl duhovito obliko protesta, so oblasti dejanje ostro obsodile.
V uradni izjavi so poudarili: "Prehitra vožnja je smrtonosna. Zakrivanje kamer ogroža javno varnost, storilci pa bodo kazensko odgovarjali."
Župan: "Ljudje so naveličani nadzora"
Predsednik četrti Staten Island, Vito Fossella, je priznal, da poteze ne podpira, vendar razume, zakaj so se nekateri prebivalci odločili za takšno obliko protesta.
"Kamere so bile sprva nameščene izključno v bližini šol za zaščito otrok, zdaj pa so vsepovsod in delujejo 24 ur na dan. Ljudje se upravičeno sprašujejo, ali gre za varnost ali le še en način pobiranja denarja," je dejal Fossella.
Prebivalci razdeljeni
Mnenja glede incidenta so deljena. Medtem ko nekateri menijo, da je dejanje domiselno opozorilo na prekomerni nadzor, drugi opozarjajo na varnostne posledice.
"Na tej cesti pogosto prihaja do nesreč. Kamere so tam z razlogom in njihovo sabotiranje pomeni večjo nevarnost," je dejala prebivalka Staten Islanda, ki je dogodek opazovala med sprehodom s svojimi otroki.
Incident znova odpira razpravo o smiselnosti množične uporabe nadzornih kamer in ravnotežju med varnostjo ter nadzorom prometa. Medtem ko se nekateri vozniki pritožujejo nad prevelikim posegom v zasebnost, oblasti vztrajajo, da je njihova primarna naloga zaščita življenj.