Audi A4 Cabrio 2.0 TDI

13. 4. 2006
Deli
Audi A4 Cabrio 2.0 TDI

Če še niste opazili: avtomobilizem je zajel čas drugačnosti. In to v tolikšni meri, da se zdi klasika, vse bolj redka, prav prijetna za oči. In za kupce tudi.

Še posebej če na izdelku piše (recimo) Audi. Tudi iz Ingolstadta sicer prihaja vse več nišnih modelov, avtomobilov, ki pestrijo ponudbo v kakem novonastajajočem razredu ali celo ustvarjajo svoj razred, ampak pri nekaterih modelih ostajajo pri klasiki. A4 Cabrio je zelo tipičen primer.

Če niste preveč daleč, je po prenovi kar nekaj opaznejših sprememb (žarometa, maska motorja), z nekaj večje oddaljenosti, ko oko zajema celoto, pa je A4 Cabrio močno podoben tistemu, ki je bil v ceniku do nedavnega. Se pravi: bistvenih oblikovalskih razlik, vključno z velikostjo avtomobila, ni.

Kabrioleti, vemo, so stari natanko toliko, kot je star avtomobil. In že kočije pred njimi so lahko imele platneno streho nad glavo. Tudi v tej generaciji A4 Cabria ni nikakršne novosti, čeprav postajajo kupekabrioleti (trda streha! ) vse bolj priljubljeni v vseh velikostnih in cenovnih razredih. No, od kočij naprej so platnene strehe krepko izboljšali, kjer je Audi nedvomno pri vrhu: znotraj je (ob pokriti strehi) manj šuma in vzdrževanje notranje temperature je v hladnih dneh bistveno lažje, streha ne prepušča vode niti v kapljicah in mehanizem se brezhibno zlaga in razlaga le s pritiskom na gumb. Opazno boljšega boste težko našli. Ampak kakorkoli obrnete: zgoraj je še vedno platno.

Toliko o klasiki, kot jo dojema oko. Ni pa je še konec. Klasična - za Audi - je tudi mehanika. Že zadnja generacija Osemdesetice je med prvimi omogočila izbiro turbodizelskega pogonskega stroja, kar je takrat še veljalo kot pregrešno, danes pa ni več nič posebnega. Sledili so številni.

Audi je seveda tokrat poskrbel tudi za nove motorje, med drugim za še sveži dvolitrski 16-ventilski turbodizel, kakršen je poganjal testnega A4 Cabria. Zanj, torej za ta motor, že vemo: je tisti, ki se zdi v avtomobilih tega koncerna, ki tehtajo do okrog tone in pol, najbolj smotrna izbira s stališča uporabe v vožnji in s stališča gospodarnosti.

Tudi s prostega teka je odlično odziven, a je še zlasti pri takšni masi vozila lepo opazna njegova slabost, da začne dobro vleči šele od 1.800 vrtljajev ročične gredi v minuti. To pomeni, da zahteva pogostejše poseganje po prestavni ročici, kot bi si želeli, in ponovno dokazuje, da je osemventilska tehnika (1.9 TDI) v tem področju še vedno prijaznejša. Mestnih voženj z veliko speljevanji ter s pospeševanji z najmanjših hitrosti zato ta 2.0 TDI tudi (ali še posebej) v A4 Cabriu nima prav rad.

Po drugi strani postane tale TDI nad 1.800 vrtljaji skoraj v trenutku športnega značaja, saj odlično in enakomerno vleče vse do dobrih 4.000 vrtljajev v minuti. S šestimi prestavami menjalnika je to področje dobro pokrito in dovoljuje dinamično, športno vožnjo na vseh vrstah cest; najbolj na cestah zunaj naselij, do neke mere pa tudi na avtomobilski cesti. Zaradi dobrega navora ga tudi vzponi ne utrudijo hitro, zato je vožnja z njim (lahko) uživaška.

Menjalnik je lahko zelo hiter, čeprav mu (še vedno) očitamo neprijazen povraten občutek med pretikanjem, pa tudi med hitrim pretikanjem iz pete v četrto prestavo se voznik lahko ’zmoti’ in nehote pretakne v šesto prestavo. Zvečine gre pri tem za stvar okusa in/ali navade in tako je splošen vtis še vedno zelo dober.

Da je A4 postal kabriolet, je seveda terjalo veliko inženirskega dela, vendar je izza volana še vedno A4 - a z nekaj dodatnimi bolj ali manj prijetnimi lastnostmi, ki jih prinaša vetrnjaštvo: z možnostjo vožnje brez strehe nad glavo, z izrazitejšimi, pogosto kar motečimi mrtvimi koti (pogled nazaj) in z le parom vrat na bokih. Na vožnjo s pospravljeno streho ne smete gledati le kot na vožnjo s 70 litrov manjšim prtljažnikom (ker se tja zloži streha), ampak kot na eno boljših možnosti, kako se tako voziti čim dlje skozi leto. Najtoplejši dnevi kličejo po spuščenih bočnih šipah, postopno omejevanje vetra (dvignjene šipe, odlična vetrna mreža, izdatno gretje) pa dovoljujejo uživaštvo tudi pri zunanjih temperaturah blizu Celzijeve ničle.

Mrtvih kotov se tudi pri kabrioletih drugih znamk ne boste mogli znebiti, en sam par bočnih vrat pa pomeni dvoje: bolj športen videz karoserije in nerodnejši dostop (mehanizem za zlaganje in odmikanje sedežev je dobro zasnovan, a trd in neroden) na zadnjo klop. Nasploh je notranjega prostora v tem kabrioletu dokaj malo, saj je zaradi platnene strehe omejena višina na vseh štirih sedežih, zadaj pa je kolenskega prostora izredno malo; če na prednjem sedežu sedi prek meter in tričetrt visoka oseba, je zadaj kljub klopi, čedno oblikovani v sedeže, skoraj nemogoče sedeti.

Če izvzamemo omejeno višino, pa je na prednjih sedežih zgodba povsem drugačna. Sedenje je odlično, čeprav sedeža ne omogočata nikakršnih posebnih nastavitev, okolje deluje izjemno kompaktno in je lepo urejeno, materiali, vključno z veliko večino plastike, pa so odlični. Če je v avtomobilu usnje, kot v testnem A4 Cabriu, je seveda vtis še posebej prestižen. Pri tem se kaže tudi nekoliko ’poigrati’ z izbiro barv; testni A4 je bil sicer temno zelen, a od daleč skoraj črn in s črnim strešnim platnom, notranja krem barva pa je kombinaciji dodala prestižnost z nekoliko ’britanskim’ pridihom.

Glede na trenutne oblikovalske in tehnične trende je armaturna plošča tudi v A4 Cabriu precej kratka, šipa se zdi dokaj nizka in pokončna in volanski obroč je zelo blizu armaturne plošče. Vse to pa na vožnjo in na splošno počutje ne vpliva; res manjka kak dodaten predal ali mesto za drobnarije in prostor za pločevinko je le eden (pa še ta na nerodnem mestu), a se po drugi strani oddolžijo odlična klimatska naprava, odličen avdiosistem in skoraj odlična ergonomija. Tu najdemo le drobni zameri: da volanski obroč v spodnji legi prekrije merilnike in da je mehanika stikala za varnostne utripalke nekoliko nerodna.

Tudi tale Audi prepriča v vožnji. Ob že opisani pogonski mehaniki se še posebej izkaže volan z odličnim občutkom dogajanja pod kolesi, neposrednostjo, športno togostjo mehanizma in natančnostjo vodenja. Uglašeno podvozje dovoljuje nekaj prečnega nagibanja, a lepo blaži neravnine na tleh, predvsem pa dolgo skrbi za nevtralno lego vozila. Šele pri zelo hitri vožnji skozi ovinke se pokaže potreba po dodajanju volana, kar pa je zaradi volanske neposrednosti lahkotno opravilo.

Za zaključek pa še malce špekulativnega razmišljanja. Škoda, ker trenutno kupeji niso posebej v modi; če bi bili, bi bil takšen A4 tudi Coupé. Bil bi zelo čeden. In zaradi mehanike tudi gensko dobro zasnovan. Ampak - vetrnjaštvo vseeno ponuja še nekaj več od kupejevstva, mar ne?

Vinko Kernc

Foto: Saša Kapetanovič

Osnovni podatki
Prodaja: Porsche Slovenija
Cena osnovnega modela: 40.823,74 €
Cena testnega modela: 43.932,57 €
Moč: 103kW (140 KM)
Pospešek (0-100 km/h): 9,7 s
Največja hitrost: 212 km/h
Poraba po ECE, mešan cikel: 6,5l/100km
Tehnični podatki
Motor: 4-valjni - 4-taktni - vrstni - turbodizelski z neposrednim vbrizgom - gibna prostornina 1968 cm3 - največja moč 103 kW (140 KM) pri 4000/min - največji navor 320 Nm pri 1750-2500/min.
Prenos moči: motor poganja prednji kolesi - 6-stopenjski ročni menjalnik - gume 235/45 R 17 W (Goodyear Eagle Ultra Grip M+S).
Zmogljivost: največja hitrost 212 km/h - pospešek 0-100 km/h 9,7 s - poraba goriva (ECE) 8,5/5,4/6,5 l/100 km.
Voz in obese: kabriolet - 2 vrata, 4 sedeži - samonosna karoserija - spredaj posamični obesi, vzmetni nogi, po dve trikotni prečni vodili, stabilizator - zadaj posamični obesi, prečni vodili, poševni vodili, vijačni vzmeti, teleskopska blažilnika, stabilizator - zavore spredaj kolutni (prisilno hlajeni), zadaj kolutni - rajdni krog 11,1 m.
Mase: prazno vozilo 1600 kg - dovoljena skupna masa 1980 kg.
Notranje mere: posoda za gorivo 70 l.
Prtljažnik: Prostornina prtljažnika izmerjena z AM standardnim kompletom 5 kovčkov Samsonite (skupno 278,5 l): 1 × nahrbtnik (20 l); 1 × letalski kovček (36 l) ; 1 × kovček (68,5 l)
Naše meritve
T=14 °C / p= 1020 mbar / rel. vl.: 68 % / Stanje km števca: 1608 km
Pospešek 0-100km: 10,8s
402m z mesta: 17,6s ( 129km/h)
1000m z mesta: 32,1s ( 164km/h)
Prožnost 50-90km/h: 7,6/12,9s
Prožnost 80-120km/h: 10,5/13,7s
Največja hitrost: 212km/h (VI.)
Najmanjša poraba: 8,2l/100km
Najvišja poraba: 10,8l/100km
poraba na testu: 9,9 l/100km
Zavorna pot pri 100km/h: 41,8m
AM meja: 39m
Trušč pri 50km/h v 3. prestavi 56dB
Trušč pri 50km/h v 4. prestavi 55dB
Trušč pri 50km/h v 5 prestavi 54dB
Trušč pri 50km/h v 6. prestavi 54dB
Trušč pri 90km/h v 3. prestavi 65dB
Trušč pri 90km/h v 4. prestavi 63dB
Trušč pri 90km/h v 5. prestavi 62dB
Trušč pri 90km/h v 6. prestavi 61dB
Trušč pri 130km/h v 4. prestavi 69dB
Trušč pri 130km/h v 5. prestavi 68dB
Trušč pri 130km/h v 6. prestavi 67dB
Napake med testom: brez napak
Ocena skupaj (337/420)
  • Če iščete kabriolet tega cenovnega in velikostnega razreda, s takšnim Audijem ne morete zgrešiti. Prav posebej pikolovski morate biti, da mu najdete večjo zamero. Le glede prostornosti (vključno s prtljažnikom) ne smete gojiti velikih upov.

  • Zunanjost (15/15)

    Natančnost izdelave je vzorna, videz pa načelno stvar okusa, a tule brez zadržkov podeljujemo petico.

  • Notranjost (109/140)

    Zadaj je prostornost zelo omejena, ergonomija odlična, pri opremi pogrešamo PDC vsaj zadaj.

  • Motor, menjalnik (35 /40)

    Čeprav je dizel, se motor avtomobilu odlično poda. Menjalnik ne naredi najboljšega vtisa.

  • Vozne lastnosti (79 /95)

    Odlična volan in lega na cesti! Dolg gib stopalke sklopke in lep kompromis podvozja.

  • Zmogljivost (28/35)

    Nad 1.800 vrtljaji v minuti odlična prožnost, zelo dobro pospeševanje. Do 1.800 vrtljajev le pogojno uporaben.

  • Varnost (34/45)

    Za kabrioleta je varnostno zelo dobro opremljen, a posledica takšne strehe so tudi mrtvi koti.

  • Gospodarnost

    Dizel je lahko tudi skromen in zato gospodaren s porabo, cena pa se z gospodarnostjo ne more pohvaliti.

AM ocena: 4/5

Užitek v vožnji: 4/5

Hvalimo in grajamo
videz zunaj in znotraj
izdelava, materiali
kompaktna notranjost
oprema
volan
motor nad 1.800 vrtljaji v minuti
dostop do zadnje klopi
motor do 1.800 vrtljajev v minuti
prostornost na zadnji klopi
občutek med preikanjem
premalo odlagalnih mest
dolg gib stopalke sklopke