Zahtevna etapa je bila poleg tega prezahtevna za agregat na motociklu Nizozemca Adriena Van Beverna. Loeb le s težavo do cilja.
Skozi letošnji reli Dakar smo lahko med avtomobilisti videvali dvoboj na daljavo med dvema Francozoma. Bili so namreč dnevi, ko je šlo vse kot po maslu za Sebastiena Loeba, in dnevi, ko so se stvari iztekle po načrtih Stephana Peterhansla. Predzadnja, deveta, etapa pa je to končala in vsaj med avtomobilisti – če le ne bo kakšnih nepredvidenih dogodkov – že dala zmagovalca letošnje preizkušnje, to je Nasser Al-Attiyah.
Čeprav se je zdelo, da bo Al-Attiyah zadnje dni užival ob veliki prednosti, in namesto da bi dirkal na vse ali nič, rajši varno pripeljal do cilja, je na relaciji med San Juanom de Marcono in Piscom vendarle osvojil novo etapno zmago, tretjo letos. Hkrati je še zelo povečal prednost pred zasledovalci, z 51 minutami in 27 sekundami mu je še najbližje Nani Roma, tretjeuvrščeni Loeb pa medtem zaostaja že več kot dve uri.
Loeb je sicer tako kot večino letošnjih etap začel odlično in kazalo je, da se je podal na lov za zmago. Na njegovo žalost pa so ga zaustavile sipine slabih sto kilometrov pred ciljem, kjer je zaradi težav s podvozjem in popravilom tega izgubil debelo uro in tako v cilj pripeljal šele kot sedemnajsti; veliko bolje kot osmoljenec dneva, Stephane Peterhansel. Tudi za slednjega so bile usodne sipine v zadnjem delu dobrih 400 kilometrov dolge etape. Pravzaprav so bile usodne za njegovega sovoznika, Davida Castero, ki je ob pristanku po skoku prek ene izmed sipin utrpel poškodbo hrbta in bil tako prisiljen predčasno zapustiti reli.
Tako kot Peterhansel pa je dirko na predzadnji etapi zaključil tudi eden izmed motociklistov, Adrien Van Beveren. Le 16 kilometrov pred ciljem je namreč doživel enako usodo kot dan pred tem Ricky Brabec, tudi njegova Yamaha je namreč utrpela odpoved pogonskega agregata. Tudi sicer pa je šlo za eno izmed bolj zanimivih etap. Ne nazadnje že zaradi tega, ker je svojo prvo zmago v šestih letih nastopanja na relijih osvojil Francoz Michael Metge, drugo mesto pa je pripadlo Bolivijcu Danielu Nosiglii Jagerju. Med favoriti se je tako še najbolje izkazal Pablo Quintanilla, ki je zasedel tretje mesto, s tem pa se na zgolj minuto v skupnem seštevku približal vodilnemu v skupnem seštevku, Tobyju Priceu.
»Danes se je zgodil skupinski start, zato je bilo nemogoče narediti prednost. Želel bi se zahvaliti prijatelju Nanchu Corneju za odlično pripravljene napotke za pot. Pot skozi doline in sipine je bila namreč zelo zahtevna, a sem vesel, da sem prišel do konca še enega dne in da je pred nami le še ena etapa. Da, dirka s Tobyjem je resnično napeta. Dirka je bila težka, a sem trenutno zadovoljen z rezultatom in prikazanim, jutri pa bom dal zagotovo vse od sebe, da osvojim zmago,« je po predzadnji etapi dejal Quintanilla.
Najboljših 10 po devetem dnevu med avtomobilisti:
- Nasser Al-Attiyah 33h 09' 12"
- Nani Roma +00h 51' 27"
- Sebastien Loeb +02h 02' 37"
- Jakub Przygonski +02h 33' 51"
- Cyril Despres +02h 55' 13"
- Martin Prokop +03h 19' 06"
- Yazeed Al Rajhi +04h 28' 22"
- Giniel De Villiers +07h 08' 16"
- Roman Chabot +08h 11' 46"
- Benediktaš Vanagaš +08h 15' 26"
Najboljših 10 po devetem dnevu med motociklisti:
- Toby Price 32h 43' 15"
- Pablo Quintanilla 00h 01' 02"
- Matthias Walkner +00h 06' 35"
- Andrew Short +00h 40' 01"
- Xavier De Soultrait +00h 47' 44"
- J. I. C. Florimo +01h 05' 45"
- Luciano Benavides +01h 05' 50"
- Sam Sunderland +01h 10' 15"
- Oriol Mena +02h 21' 51"
- Daniel Nosiglia Jager +02h 21' 51"
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del