Medtem ko smo bili razočarani zaradi mokrega začetka poletja, populacija insektov ne bi mogla biti bolj zadovoljna, čeprav jih veliko konča na avtomobilski pločevini.
Vlažne razmere ob začetku poletja so namreč povzročile porast njihove populacije, ki se bo predvidoma nadaljeval še dolgo v jesen. Zato velja opozorilo za voznike naj bodo pozorni na povečano število insektov, ki lahko škodujejo zaščitnemu laku na karoserijah avtomobilov, od koder jih je najbolje čim prej odstraniti.
Pri razgradnji insektov se sprošča mešanica maščobnih kislin in encimov, ki lahko poškodujejo občutljive zunanje površine vozila, kot je sijajno črna plastična obloga ali prozorni zaščitni sloj laka na karoseriji. Do tako imenovanega jedkanje laka pride, ko se prozorni zaključni lak, ki ščiti več plasti barve avtomobila, vedno znova zmehča in strdi med temperaturnim nihanjem, ter tvori neravno površino okoli ostankov žuželk. Jedkanje popači svetlobo in prekine odsevni sijajni videz, nadlogo pa je skoraj nemogoče učinkovito odstraniti ročno, saj je za obnovitev potreben strojni polirnik.
Hitro odstranjevanje preminulih insektov je ključnega pomena, vendar pa morajo biti vozniki previdni pri izdelkih za odstranjevanje mrčesa, ki vsebujejo topila. Ostanki žuželk se večinoma nahajajo na sprednjem delu avtomobila, kjer so pogosto plastični okrasni elementi, ki jih lahko poškodujejo sredstva z višjimi koncentracijami topil.
Ostanke insektov je najbolje opraviti, ko so hladni in vlažni. Čiščenje zgodaj zjutraj ali zvečer, ko so madeži žuželk mehkejši, bo olajšalo delo pri čiščenju in odstranjevanju, hkrati pa bo varnejše za lak. Po opravljenem delu je priporočljivo še temeljito pranje s šamponom, ki zagotavlja globinsko čiščenje ter ustvari gladek sijaj in odbojno zaščitno plast.