V nekaterih državah je gasilni aparat obvezen, ponekod pa se organi znajo obregniti tudi ob (predolg) kuhinjski nož.
Popotovanje in kampiranje z avtodomom občasno tudi izkušenim popotnikom povzroča preglavice, ki se skrivajo v podrobnostih. Splošno znano je, da mora biti plinski sistem v avtodomih in prikolicah pregledan vsaki dve leti in da lastniki kampov občasno zavrnejo dostop, če to ni bilo storjeno. Vendar pa obstajajo tudi druge negotovosti, ki lahko zaradi nevednosti in malomarnosti skalijo počitniških veselje.
V Nemčiji velja da so v avtodomih dovoljeni noži z dolžino rezila manj kot dvanajst centimetrov; drugi z obojestranskimi ali enoročnimi zaklepnimi rezili so prepovedani. Noži na primer običajno niso dovoljeni v predalu za rokavice avtomobila, saj so "pripravljeni za uporabo". Nož se šteje za "nepripravljenega za uporabo", če so za njegovo iskanje potrebni več kot trije gibi. Obstoječa zakonodaja je prostora za domišljijo policistov in celo odvetniki nemškega avtomobilskega kluba ADAC opozarjajo, da vprašanje nožev v avtodomih ostaja sivo območje.
Posebno je tudi področje obveznega gasilnega aparata v avtodomu, ki v Evropi velja v Bolgariji, Estoniji, Grčiji, Latviji, Litvi, na Poljskem, v Romuniji in Švici, vendar le za vozila z bruto maso nad 3,5 tone. Tudi če gasilnega aparata ni oziroma ni obvezen, lahko upravljavci kampov v teh državah zavrnejo vstop avtodomom.
Gasilni aparat je priporočljivo imeti s seboj v Albaniji, Belgiji (za avtodome, registrirane v Belgiji), na Danskem, v Nemčiji, na Finskem, v Franciji, na Norveškem (za avtodome, registrirane na Norveškem) in na Švedskem.
Avtodom je priporočljivo vselej opremiti z gasilnim aparatom. Cene se razlikujejo glede na način gašenja, gasilni aparati na prah s prostornino dveh kilogramov so na voljo za približno 30 evrov, medtem ko sistemi, ki za gašenje plamenov uporabljajo peno, stanejo v povprečju 15 evrov več. Ker lahko med kuhanjem v avtodomih in prikolicah pride do požarov, je protipožarna ponjava prav tako primeren protipožarni ukrep.