Izgubljeni avtomobilski ključi - Kaj storiti, ko se znajdete pred zaklenjenim avtomobilom?

28. 1. 2024 | Jure Šujica
Deli
Izgubljeni avtomobilski ključi - Kaj storiti, ko se znajdete pred zaklenjenim avtomobilom? (foto: Ford)
Ford

Tega je verjetno vsaj malce strah vsakega voznika. Stroški izdelave novega so precejšnji, na kup spremljajočih komplikacij pa raje sploh ne pomislite ... Kaj pa če se izprazne baterija in avtomobila ne morete odkleniti?

Sodobni avtomobilski ključi so zagotovo ena od številnih novosti, ki so v zadnjih letih še nekoliko olajšale vsakodnevno uporabo avtomobilov. Prve pametne ključe oziroma kartice so pri Renaultu predstavili že pri drugi generaciji Lagune pred natanko 20 leti, ko je bil za zagon avtomobila še potreben fizični stik med kartico in čitalnikom. Danes sodobni pametni ključi omogočajo povsem brezstično delovanje. To pomeni, da lahko ostane v žepu ali torbici med odklepanjem in zaklepanjem vozila, pa tudi med vožnjo oziroma ob zagonu motorja.

Renault je bil eden prvih avtomobilskih proizvajalcev, ki je klasične avtomobilske ključe začel nadomeščati s karticami. Podoben format je obdržal vse do današnjih dni.

Renault je bil eden prvih avtomobilskih proizvajalcev, ki je klasične avtomobilske ključe začel nadomeščati s karticami. Podoben format je obdržal vse do današnjih dni.

Avto Magazin

Dokler je ključ oziroma kartica ​v žepu, ročni torbici ali kjerkoli drugje na varnem, je seveda vse v redu, ​a hočeš nočeš se lahko zgodi, da enostavno pozabite, kam ste ključ ali kartico nazadnje odložili. Če se vam to zgodi na dopustu v tujini, je še toliko huje oziroma bolj zapleteno. Toda takšna ali drugačna rešitev se vselej najde.

Napredek

Kot rečeno, avtomobilski ključi so v zadnjih letih doživeli velik napredek. V nekaj desetletjih so se iz unikatnega koščka kovine s preprostim vezjem in oddajnikom infrardečih žarkov spremenili v naprave, ki omogočajo samodejno komunikacijo z vozilom in ne služijo samo za odklepanje vozila, ampak tudi za zagon motorja, odpiranje prtljažnih vrat in še bi lahko naštevali.

Pri BMW-ju so šli pred nekaj leti celo tako daleč, da so razvili in v nekaj izbranih modelov uvedli pametni ključ, opremljen z majhnim, na dotik občutljivim zaslonom, ki poleg zgoraj naštetih funkcij omogoča celo parkiranje vozila na daljavo, preverjanje količine goriva v rezervoarju in nastavljanje želene temperature v zaklenjenem vozilu na daljavo.

Avto Magazin

Če imate nekaj sreče ...

Ob vsej tej tehnologiji se zato v trenutku, ko ugotovite, da ste ključ izgubili, pojavi panika. A situacija običajno še zdaleč ni tako črna. Če imate v bližini nadomestni ključ, je rešitev takoj pri roki, sicer pa vam je lahko v veliko pomoč tudi zavarovalnica.

Velika večina avtomobilskih zavarovalnic namreč v svojih paketih zavarovanja kaska omogoča brezplačno zamenjavo izgubljenega ali odtujenega avtomobilskega ključa, po potrebi pa vam lahko krijejo tudi zamenjavo avtomobilskih ključavnic. Pri tem je sicer treba o dogodku obvestiti policijo, da pripravi zapisnik o dogodku in preveri lastništvo avtomobila, a zaradi tega običajno ni zapletov.

Avto Magazin

Seveda pa je najbolj smiselno v čim krajšem času naročiti novo kopijo ključa, za kar najhitreje poskrbi pooblaščeni zastopnik vozila vaše znamke.

Pri tem je v veliko pomoč morebitni nadomestni ključ vozila ali pa vsaj unikatna koda, napisana na kartici oziroma listku, ki je priložen vsakemu novemu vozilu. Če teh podatkov nimate, je proces izdelave novega ključa precej dolgotrajnejši in tudi dražji. Cena izdelave novega ključa se med avtomobilskimi proizvajalci razlikuje, hitro pa lahko doseže tudi več sto evrov.

Alternativne rešitve

Morda ste pomislili, da lahko zaradi čedalje komplek­snejše zgradbe pametnih avtomobilskih ključev, ki jih je prav zaradi tega tudi vse teže ponarediti, za izdelavo nadomestkov poskrbijo zgolj zastopniki posameznih avtomobilskih znamk, a to v večini primerov ne drži. S tem se namreč še vedno ukvarjajo tudi ključavničarji, ki zvesto sledijo razvoju tehnologije in novostim v avtomobilski industriji. 

Za izdelavo nadomestnega ključa se morajo z računalnikom povezati z vozilom. No, res je, da tudi ta proces ni samoumeven, saj je prvi na potezi še vedno avtomobilski proizvajalec. Podjetju, ki se ukvarja z izdelavo ključev, mora odobriti dostop do sistema kod in nato jih lahko redno poso­dablja.

To v praksi traja približno eno do dve leti, da proizvajalec v sistem vnese zahtevane kode, s čimer neodvisnim delavnicam omogoči izdelavo nadomestnih ključev. Ob izgubi ključa najnovejših modelov vozil je tako za izdelavo nadomestka še vedno edina rešitev klic na uradni servis.

Profimedia

Kako se zavarovati?

Pri izgubi avtomobilskega ključa vam lahko pridejo naproti tudi zavarovalnice, a le, če sklenete ustrezno obliko zavarovanja. Določeno pomoč lahko vsebuje že sklenjena asistenca, za katero morate odšteti okrog 30 evrov. Ob izgubi ključa vam pri zavarovalnici organizirajo brezplačno dostavo nadomestnega – če ga seveda imate.

Za izdelavo nadomestnega ključa morate namreč uveljavljati zavarovanje kaska, kar pa razumljivo pride v poštev le pri novejših avtomobilih. Sicer pa asistenco, ki obsega dostavo rezervnega ključa, ponujajo tudi pri AMZS-ju, kar je posebno dobrodošlo za lastnike vozil, starejših od 20 let, saj zanje zavarovalnice praviloma ne ponujajo več možnosti izbire avtomobilske asistence.

Profimedia

Kraja avtomobila brez ključa v teoriji še lažja

Čeprav ključa nikoli ne izpustite iz rok, pa je mogoče, da vam nepridipravi vseeno odtujijo avtomobil. Pametni ključi so namreč opremljeni s tako imenovanimi transponderji, ki ves čas oddajajo in sprejemajo signale, s katerimi komunicirajo z avto­mobilom. Ta signal je mogoče tudi prestreči z nekaj deset evrov vrednimi napravami in ga nato posredovati do avtomobila in simulirati signal ključa.

Signal je mogoče uporabiti tako za odklepanje vozila kot tudi za zagon motorja, kar pomeni, da se nepridipravi z njim brez težav odpeljejo izpred vaše hiše. Proti temu se lahko zavarujete na več načinov, in sicer z namestitvijo mehanske zaščite vozila (ki na primer zablokira obračanje volanskega obroča), parkiranjem vozila v garažo oziroma pod ključ, hrambo pametnega ključa v Faradayevi kletki, ki preprečuje oddajanje signala, ali pa z deaktivacijo samodejnega odklepanja vozila, kar lahko opravijo na pooblaščenem servisu.

Profimedia

Kmalu namesto ključev le še pametni telefoni?

Pametni telefoni postajajo že kar nepogrešljiv del sodobnih avtomobilov, v prihodnosti pa bo ta povezava še močnejša. Pričakovati je namreč, da bodo pametni telefoni večinsko prevzeli funkcijo pametnih ključev.

Prednosti je že na prvi pogled kar nekaj. Odklepanje vozila namreč deluje po protokolu NFC, kar pomeni, da mora biti telefon največ nekaj centimetrov stran od vrat; ob vključeni povezavi bluetooth in nameščeni posebnih aplikacijah, ki jih ponujajo znamke, pa je mogoče vozilo vseeno zagnati in odklepati tudi na daljavo.

Hkrati lahko lastnik vozila digitalni ključ namesti na več naprav, kar pomeni, da lahko ob izgubi ali okvari enega pametnega telefona enostavno uporabite drug pametni telefon z nameščenim ključem. Ob tem sistem omogoča tudi upravljanje drugih funkcij v vozilu, od nastavljanja električnih sedežev, klimatske naprave do avdiosistema in tako naprej.

BMW

Prazna baterija

Še eno težavo pa lahko predstavlja prazna baterija sodobnih avtomobilskih ključev. Seveda proizvajalci mislijo tudi na to. Če avtomobila ne morete odkleniti na "daljinca", imajo običajno ključi nekje vdelan še fizični ključ. Če ga ne vidite na prvi pogled, pobrskajte po spletu in hitro boste našli kakšen videoposnetek, ki pokaže, kje se skriva fizični ključ in kje ključavnica na avtomobilu; včasih je treba sneti kakšen okrasni pokrovček na kljukah. Ko vam to uspe, ključ postavite na njegovo mesto v avtomobilu (če ga ima) ali ga pa približajte stikalu za zagon avtomobila.

Profimedia

Preberite še:

Novo na Metroplay: Gledali smo Samsung Galaxy Unpacked in odkrili vse najbolj pričakovane novosti