Novi Ladin križanec mora pridobiti še državni certifikat, začetek serijske proizvodnje je predviden prihodnje leto.
Ruski AvtoVAZ je začel pripravljati novi Ladin model Azimut na državno certifikacijsko testiranje. Po teh testih bo novi model prejel homologacijo in tovarna pravico do prodaje v Ruski federaciji. Da bi to dosegli, bodo na glavni montažni liniji tovarne v naslednjem mesecu in pol izdelali serijo 16 vozil, od katerih jih je pet že izdelanih.
Prvi testni modeli bodo opravili certifikacijske teste, vključno s testi zavornih sistemov in drugih komponent. Vozilo mora dokazati skladnost z več desetimi varnostnimi, okoljskimi in ergonomskimi standardi. Certificiranje se bo nadaljevalo do naslednje pomladi, do takrat bo potekalo testiranje modela v različnih vremenskih in temperaturnih pogojih.
AvtoVAZ bo Azimuta začel prodajati po krepki zamudi, saj je bil napovedan že leta 2022. Za razliko od prejšnjih projektov križancev, ko je AvtoVAZ sodeloval s kitajskimi proizvajalci avtomobilov) je ta model v celoti rezultat ruskega razvoja; avtomobil je namreč postavljen na osnovo kot jo ima tudi kombijevska Lada Vesta.
Zunanjost avtomobila je bila izdelana v trenutnem korporativnem slogu znamke Lada, vključno s povsem novim sprednjim delom. Povsem nova je tudi notranjost, ki se po arhitekturi in funkcionalnosti lahko primerja tudi s sodobnimi zahodnimi avtomobili.
Pred voznikovimi očmi bodo dvokraki volan, večnivojska armaturna plošča, širokozaslonski multimedijski sistem in tudi stikalo za izbiro načina vožnje ter elektronska parkirna zavora.
V AvtoVAZu so predvideli, da bo novi križanec pod motornim pokrovom imel 1,6- in 1,8 litrski atmosferski bencinski motor, čez eno leto pa bi avtomobil lahko dobil 1,6-litrski motor, ki mu bo pomagal turbinski polnilnik. Pri zasnovi in vgradnji tega pogonskega stroja bo AvtoVAZovim inženirjem pomagala skupina strokovnjakov kitajskega partnerja.