Varuhi reda in miru se bodo vozili tudi na elektriko

10. 5. 2025 | Matjaž Gregorič

Slovenski policisti bodo odslej še hitrejši, v uporabo so dobili pet električnih koles.

Slovenska policija je od podjetja Elan v brezplačno uporabo prevzela pet električnih koles Elan Mantis 1, ki jih bodo policisti uporabljali v večjih mestih in turističnih središčih, kjer bodo na tih in okolju prijazen način opravljali vsakodnevne naloge.

Kolesarjenje je v Sloveniji v zadnjih letih vse bolj priljubljeno kot prometni način za dnevno mobilnost, pa tudi kot aktivni način preživljanja prostega časa. K visokemu trendu prodaje so pripomogli tudi odlični rezultati slovenskih športnikov, ki ljudi dodatno motivirajo k uporabi koles tako za dnevno mobilnost kot redno rekreacijo na prometnih površinah in v naravnem okolju.

Varuhi reda in miru se bodo vozili tudi na elektriko
Elan d.o.o.

Matjaž Leskovar iz Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi je ob predaji električnih koles povedal, da "kolesarji spadajo med ranljivejše udeležence v cestnem prometu. Kljub temu da trend umrlih kolesarjev v prometnih nesrečah v zadnjih desetih letih pada, ugotavljamo, da se je število telesno poškodovanih celo malo povečalo. Kar v približno 60 odstotkih prometnih nesreč, v katerih so udeleženi kolesarji, so prav ti povzročitelji prometnih nesreč."

Varuhi reda in miru se bodo vozili tudi na elektriko
Elan d.o.o.

V policiji so kolesa namenjena opravljanju vseh temeljnih policijskih nalog. Policisti kolesarji naloge opravljajo predvsem v večjih mestih, parkih in turističnih krajih oziroma na odsekih cest ter kolesarskih poteh, kjer se kolesarji pogosteje pojavljajo. Policisti kolesarji so pri izvajanju nalog bolj pozorni na varnostno bolj obremenjena območja, kjer v policiji zaznavamo pogostejša kazniva ravnanja, pri čemer je poudarek na zagotavljanju večje vidnosti in prisotnosti policije v lokalni skupnosti.

Varuhi reda in miru se bodo vozili tudi na elektriko
Elan d.o.o.

S kolesi so lahko pri izvajanju svojih nalog mobilnejši in hitrejši, predvsem v urbanih središčih in tam, kjer patruljno delo z vozilom ni mogoče, zaradi česar se je ta oblika policijskega dela izkazala za zelo učinkovito. Policisti kolesarji pogosto sodelujejo tudi pri različnih preventivnih aktivnostih, kar je odlična priložnost, da policijsko delo približajo ljudem.