Idejo za električni dostavnik so imeli že pred pol stoletja

Za Volkswagnovega električnega novinca ID. Buzz je bil navdih električni prototipni dostavnik T2 Bulli iz leta 1972. Takrat je bila baterija težka 880 kilogramov, zdajšnja je 380 kilogramov lažja in skoraj štirikrat zmogljivejša.

Leta 1972 je Volkswagen razkril prototip T2 Bulli, ki je imel namesto bencinskega zadaj električni motor. Temelje električnega dostavnika je dve leti prej postavil takratni vodja oddelka za raziskave prihodnosti Adolf Kalberlah, ki je zasnoval prve Volkswagnove električne pogonske sisteme. Prvi prototip električnega Transporterja T2 je bil dostavnik z odprtim nakladalnim prostorom in je tehtal 2,2 tone oprtali pa so mu 880 kilogramov težak akumulator s kapaciteto 21,6 kilovatne ure. Za primerjavo, ID. Buzz ima kapaciteto baterije 77 kilovatnih ur, vendar je njena teža le 500 kilogramov.

Električni T2 iz leta 1972 je bil postavljen na platformo običajnega dostavnika, kar je oteževalo namestitev baterije v podvozje vozila. Namesto tega so jo postavili na nakladalno površino, kjer jo je bilo mogoče po potrebi odstraniti. Pristop pri pol stoletja mlajšem ID. Buzzu je povsem drugačen; novinca so razvili na platformi Modular Electric Drive (MEB) in ima popolnoma novo arhitekturo. To omogoča namestitev baterijskega paketa globoko in ravno v karoserijsko dno s strukturo sendviča, zato je težišče nižje in bolj dinamično, kar zagotavlja okretnost, varnost in užitek v vožnji, hkrati pa ustvarja več prostora v notranjosti.

Doseg električnega dostavnika T2 je bil približno 85 kilometrov, a namesto polnjenja so pri Volkswagnu razvili inovativen sistem menjave baterije. Leta 1978 so v Berlinu opravil preizkus s sedmimi električnimi T2, in testna vožnja je vključeval menjalno postajo. Inženirji so potrebovali le pet minut, da so prazno baterijo zamenjali s popolnoma napolnjeno, kar je pomagalo skrajšati večurni čakalni čas, ki bi bil potreben za polnjenje baterije. Pri ID. Buzzu ta postopek ni potreben, saj ima največjo zmogljivost polnjenja 170 kilovatov na hitrih polnilnih postajah, kar pomeni, da se lahko baterije napolnijo od pet do 80 odstotkov v približno pol ure.

Glede upravljanja z energijo, je bil Volkswagen napreden že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Električni dostavnik T2 je imel sistem za rekuperacijo energije, ki je pridobival kinetično energijo pri zaviranju in jo nato uporabil za polnjenje baterije. Takrat je bila to tehnološki dosežek, zdaj je to samoumevno. Medtem ko je bila ta tehnologija izpopolnjena in optimizirana za ID. Buzz za povečanje dosega za 20 do 30 odstotkov, osnovni princip ustvarjanja energije z vztrajnostjo v zaprtem sistemu ostaja enak.

Preberite še: ID. Buzz za zabavo in električno dostavo

Tehnološki razvoj je seveda prinesel s seboj tudi nekaj temeljitih sprememb. Kdo bi si na primer davnega leta 1972 mislil, da bodo nekega dne lahko naučili Bullija samodejnega parkiranja ali se z njim pogovarjali prek glasovnega nadzora, ali da zahtevali, da izračuna pot, vključno s postanki za polnjenje z elektriko?

Kar se je leta 1972 začelo kot pionirsko delo z električnim prototipom T2, je zdaj, 50 let pozneje, resničnost. ID. Buzz združuje najpomembnejše avtomobilske smernice: elektromobilnost, inteligentno mreženje asistenčnih in informacijskih sistemov, tehnične predpogoje za avtomatizirano vožnjo in posodobitve programske opreme v oblaku.