Avtomobilske znamke poleg njihovih voznikov skrbi tudi varnost drugih udeležencev v prometu. Rešitve za to pa so lahko inovativne in enostavne.
Pešci so najranljivejša skupina v prometu; lani jih je pri nas življenje izgubilo 14. Najbolj izpostavljeni so na odsekih, kjer ni pločnika, in pri prečkanju cest - še posebej, ko gre za prečkanje, kjer ni označenega prehoda za pešce.
Kaj razvija Škoda?
Češka znamka razvija tehnologijo, ki bo pešcem omogočila varnejše prečkanje cestišča na označenih prehodih. Na LED zaslonu na prednjem delu avtomobila jim grafike nakažejo, da jih je avtomobil zaznal, kdaj je varno prečkati cesto in na koncu še, da se bo začel spet premikati. Zaslon bo opozoril tudi na to, da se avtomobil ne more več varno ustaviti in da ceste ni mogoče varno prečkati.
Ker je tukaj jasna komunikacija ključna, uporabljajo enostavne simbole: puščice, trikotnike, klicaje ter zeleno in rdečo barvo.
Škodini študentje so se tokrat lotili Enyaqa. Je to njihov najbolj radikalen projekt do sedaj?
Robot semafor?
V sodelovanju s praško in münchensko tehniško univerzo razvijajo še pametnega pomočnika, s katerim ciljajo predvsem na povečanje varnosti otrok, starejših in gibalno oviranih v prometu. Dva metra visok robot, podoben semaforju, s senzorji preverja dogajanje v svoji okolici, in ko je varno, zapelje na sredino prehoda za pešce. Nato z zeleno lučjo da ljudem ob cesti znak, da je prečkanje varno. Medtem še vedno spremlja dogajanje in voznikom na cesti prikazuje znak stop.
Preberite še: 7 evropskih »luksuznih« avtomobilov, ki se jim v dobro denarnice raje izognite
Priporočamo tudi: Po 50 letih so iz garaže potegnili ta avtomobilski biser!
Škoda pa ne skrbi le za varnost, temveč tudi za hitrost. Predvsem na dirkah. Tako je izgledala vožnja na sovoznikovem sedežu Škodine reli specialke:
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"