Ne podcenjujte hitrih in zahtevnih motornih sani

Pozimi se radi poveselimo, a zimsko veselje se lahko hitro spremeni v nesrečo, ki zahteva tudi visok davek. Polomljene kosti, zvini, uničena kolena. Pa naj bo to na smučeh ali sankah. Še bolj nevarno pa je lahko z motornimi sanmi, ki so zmogljiv in zabaven rekvizit, s katerim pa je treba biti zelo previden. Tragičnih nesreč že do sedaj, pa ne le pri nas, ne manjka.

Kot alternativno prevozno sredstvo pa so vseeno namenjene tudi bolj vsakodnevni uporabi, predvsem v zasneženih deželah predstavljajo priljubljen način prevoza oseb in tovora, pa so kot prostočasni rekvizit vse prepogosto tudi v rokah manj izkušenih voznikov. Pred koncem leta se je pripetila nesreča voznika, ki je imel na saneh tudi otroka, izkazalo pa se je, kako zahrbtno je lahko tako snežno vozilo.

Po podatkih policije je namreč v tej nesreči voznik premočno dodal plin in je sani dvignilo v zrak in so poletele dobrih deset metrov ter trčile v drevo. Vozniki se je pri tem tako hudo poškodoval, da je umrl na kraju nesreče, otrok pa je bil hudo poškodovan.

Profimedia

Do najhujšega je le korak

Policija dodaja, da so v zadnjih petih letih samo na območju policijske uprave Celje poleg že omenjene obravnavali še eno smrtno nesrečo voznika motornih sani in nekaj nesreč, kjer na srečo ni prišlo do hujših poškodb. »Ob tem vse voznike motornih sani opozarjamo, da lahko sani uporabljajo le na za to dovoljenih in označenih območjih. Pri vožnji pa naj bodo skrajno previdni,« pravijo na policiji.

5 nasvetov za sijajno pečenko: zunaj hrustljava, notri mehka

Tako je leta 2018 na Golteh prišlo do smrtne nesreče z motornimi sanmi, v kateri je življenje izgubil 50-letni voznik. Ta je vozil po klancu navzgor in ko je pripel na vrh ga je zaradi velike hitrosti dvignilo v zrak, nakar je s sanmi trčil ob tla, od koder ga je ponovno odbilo čez smučarsko progo. Pri tem je trčil v večjo smreko in obležal v neposredni bližini smreke, poškodbe pa so bile žal prehude.

Leta 2021 je prišlo do nesreče, ki na srečo ni zahtevala smrtnih žrtev. Voznik je po zagonu motorja dodal plin, a ker ni sedel na saneh so le-te speljale in pri tem povozile sedemletnega otroka, ki je stal v neposredni bližini. Otrok jih je odnesel z nekaj poškodbami.

Leta 2013 je v Italiji prišlo do tragične nesreče, ki je stala življenja kar šestih turistov. Ti so bili potniki na snežni prikolici, ki jih je vlekel voznik z motornimi sanmi, med vožnjo ponoči pa je očitno izgubil nadzor nad vozilom in so vlečne sani skupaj s prikolico zdrsnile v globel.

Med bolj znanimi in odmevnimi žrtvami motornih sani pa je zagotovo reli voznik in kaskader Ken Block. Američan, ki je sicer veljala za izredno spretnega in drznega voznika številnih različnih vozil, je sicer dobro obvladal tudi sani, a je šel v začetku lanskega leta tudi preko svojih zmogljivosti. Tudi pri njem se je zgodilo, da so se sani med vožnjo po klancu navzgor prevrnile in padle na nesrečnega voznika. Kar je še en dokaz, da morajo tudi sani vajeni vozniki biti zelo previdni.

Zato do nesreč še vedno prihaja, posebej, ko se ljudje želijo prepričati o zmogljivostih, a jih pred tem le malokdo pouči o njihovih dejanskih zmogljivostih in predvsem slabostih, ki jih za seboj potegne kombinacija moči motorja in oprijema pogonske gosenice.

Ken Block.

Ken Block.

Profimedia

Nesreč ne manjka

Policija sicer ne vodi ločene statistike o nesrečah z motornimi sanmi, a so vsako leto znova obveščeni o različnih nesrečah in dogodkih, povezani z vožnjo tega prevoznega sredstva. »Zgolj domnevamo lahko, da o vseh niti nismo obveščeni, saj do njih pogosto pride pri nedovoljeni vožnji v naravnem okolju,« je povedala Maja Ciperle Adlešič s policije.

Med najpogostejšimi uporabniki so tako lastniki sani kot tisti, ki jih najamejo za nekaj urno uživanje v snegu, saj te ponudbe posebej v smučarskih središčih ne manjka. Taka vozila, ki spadajo pod posebna prevozna sredstva, je sicer izjemoma dovoljeno uporabljati v cestnem prometu, a le, če je to potrebno za reševanje človeških življenj ali premoženja, preprečitev ali odpravo velike materialne škode ali odpravo posledic onesnaženja okolja.

»V takih primerih sme v skladu s prometnimi pravili, ki se uporabljajo za vožnjo motornih vozil, upravljati motorne sani oseba, ki sme voziti motorno vozilo,« je še povedala Maja Ciperle Adlešič.

Ne smete se voziti kjer koli

Vožnja z motornimi sanmi in drugimi vozili na motorni pogon je v naravnem okolju zelo omejena. Zakon o ohranjanju narave načeloma vožnjo v naravnem okolju prepoveduje. Kot naravno okolje definira za »vsa območja izven naselij, javnih in nekategoriziranih cest, ki se uporabljajo za javni cestni promet, gozdnih cest v skladu s predpisi, ki urejajo gozdove, območij rudarskih operacij« in podobno.

Povedano drugače - z motornimi sanmi se lahko vozite le na zasenženih gozdnih in drugih nekategoriziranih cestah (kjer se ravno zaradi snega promet ne odvija) - če to ni drugače določeno.

Izjeme so le za službene vožnje občinske redarske službe, javne gozdarske, reševalne in veterinarske službe, ... PA seveda za naloge obrambe, zaščite in reševanja, nalog policije, gorskih in jamskih reševalcev ter gasilcev, ... in podobnoVožnjo v gozdu pa dodatno ureja oziroma omejuje Zakon o gozdovih, za območje Triglavskega narodnega parka pa Zakon o Triglavskem narodnem parku.

Profimedia

Pasti se skrivajo tudi pod snegom

Pri dovoljenih vožnjah je nevarnosti kar nekaj, za voznike so nevarne ovire, ki se skrivajo po snežno odejo, strokovnjaki pa pravijo, da je za obvladovanje takega vozila potrebna ustrezna fizična pripravljenost voznika oziroma dovolj moči. In seveda tudi ustrezo znanje vožnje ter poznavanje osnov tehnike. Vedeti je treba, da lahko najboljše motorne sani pospešijo v nekaj skundah do 100 km/h ne glede na drsečo snežno podlago. In z lahkoto presežejo 200 km/h ... 

Ustrezna zaščitna oprema, od rokavic do obutve in seveda čelade je nujna. Na policiji pa so mnenja, da bi lahko v prihodnje bolj resno razmislili tudi o registraciji teh vozil kot tudi opravljanju nekega osnovnega izpita ali tečaja, pri katerem bi se v teoriji in v praksi uporabniki seznanili z lastnostmi vožnje in obvladovanja snežnih sani.

»Policija je bila eden od predlagateljev sprememb Zakona o ohranjanju narave, ki je z novelo v letu 2014 predvidel tudi registracijo oziroma evidentiranje tovrstnih vozil na motorni pogon, a ta zakonska norma ni nikoli zaživela,« še poudarjajo na policiji.

Preberite še: Domača predstavitev: Volkswagen ID.7 – »Električni Passat« zdaj tudi na slovenskih cestah

Morda vas bo zanimal tudi pogovor, ki ga vodi Tilen Artač

Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu