Prek 230 kilometrov na uro, a postrani in dobesedno brez rok (video)

26. 11. 2022 | Jure Šujica
Deli
Prek 230 kilometrov na uro, a postrani in dobesedno brez rok (video) (foto: Profimedia)
Profimedia

Za Poljaka izgovorov, da se nekaj ne da, ni.

Driftanje ali nadzorovano bočno drsenje po asfaltu je vsekakor ena izmed najtežjih dirkaških prvin oziroma kar disciplin avtomobilskega dirkanja. Šport izvira iz Japonske, trik pa je v tem, da je treba z ravno pravšnjim dodajanjem plina in nadzorom položaja sprednjih koles poskrbeti, da avtomobil drsi bočno, voznik pa ga ima še vedno bolj ali manj pod nadzorom v vsakem trenutku. Ključni pri tem so minimalni (in sočasni) popravki z volanom in stopalko za plin, zaradi česar potrebujejo tudi povsem zdravi vozniki kar nekaj časa, da se ga privadijo.

Preberite še: Pelješki most praznuje mejnik

Prav zato je še toliko bolj navdušujoča zgodba Bartosza Ostalowskega, profesionalnega drifterja poljskih korenin. Ostalowski je namreč leta 2006 v hudi nesreči z motociklom pod komolcema izgubil obe roki, kljub temu pa se z omenjenim športom že nekaj let ukvarja profesionalno. Ob tem dodaja, da besede nemogoče zanj ni, kar je dokazal z nedavno postavljenim rekordom.

Na letališču Pila blizu istoimenskega mesteca, ki leži na severu Poljske, je namreč s svojim predelanim dirkalnikom BMW M3 30. septembra letos uspel med drsenjem po asfaltu doseči hitrost 231,66 kilometra na uro. Govora je o hitrosti na izhodu iz 50-metrskega koridorja, skozi katerega je moral drseti. Vstopna hitrost je bila precej večja, saj je v koridor vstopil s hitrostjo 276,8 kilometra na uro.

Poljak je tako postavil rekord med drifterji, ki so avtomobil upravljali izključno s stopali. Njegov podvig si sicer lahko ogledate v zgornjem videu, v veliko pomoč pa mu je bil seveda tudi njegov dirkalnik. BMW namreč pod motornim pokrovom ne skriva bavarskega osemvaljnika, pač pa sedemlitrski stroj znamke Chevy z enakim številom valjev, ki proizvede kar okrog 1000 'konjev' ali 776 kilovatov moči.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj