Raziskava: na porabo (elektrike) močno vpliva tudi glasba

12. 4. 2022 | Jure Šujica
Deli

Klasična glasba na porabo vpliva najbolje, pop glasba najslabše

O vplivu glasbe na vožnjo je bilo povedanega že precej, različne raziskave pa so pokazale, da intenzivnejša glasba oziroma glasba z višjim številom udarcev na minuto negativno vpliva na vožnjo. Tako naj bi obstajala večja verjetnost, da boste ob poslušanju hitrejše glasbe prekoračili najvišjo dovoljeno hitrost ali pa prevozili rdečo luč. Očitno pa se negativni učinki tu še ne končajo.

Pri britanskem zastopniku za vozila znamke Kia so namreč pripravili novo raziskavo, v sklopu katere so preučevali vplive različnih zvrsti glasbe na porabo elektrike v električnih avtomobilih. Pri tem so sodelovali s številnimi strokovnjaki na področju zvoka, akustike, psihoakustike in drugih povezanih znanosti, rezultati pa so pokazali 'dramatičen' vpliv glasbe na omenjeni aspekt vožnje.

Pokazali so namreč, da klasična glasba najbolje vpliva na voznika, ko je govora o porabi elektrike. Vozniki, ki so med vožnjo poslušali Beethovna oziroma njegovo Deveto simfonijo so bili tako štirikrat bolj učinkoviti kot pri poslušanju ostalih glasbenih zvrsti. Na drugi strani je v negativno smer izstopal energičen pop oziroma skladba 'Blinding Lights' izvajalca Weekn'd. Ob poslušanju slednje so vozniki vozili precej bolj energično, kar se je naposled pokazalo tudi dvakrat manj učinkoviti.

Primerljivi pogoji

Kot poudarjajo avtorji in vpleteni v raziskavo so bile razlike očitne, zato nagovarjajo voznike, ki močno pazijo na porabo svojih električnih avtomobilov, naj se poslušanja energične glasbe med vožnjo raje izogibajo.

Raziskava je sicer potekala v precej laboratorijskih razmerah. Vsi vozniki – koliko jih je sodelovalo v raziskavi ni znano – so namreč uporabljali enak avtomobil, Kio EV6, polsušali so enak nabor skladb, poleg tega pa nihče izmed njih ni imel izkušenj z vožnjo električnega avtomobila. Vsi vozniki (opremljeni biometričnimi napravami za spremljanje bitja srca ter drugih življenjskih znakov) so pri tem prevozili vnaprej določen krog, dolg slabih 30 kilometrov, kar je še dodatno pripomoglo k zagotovitvi čim bolj primerljivih rezultatov.