Danes se nam znova obeta (vremenska) huda ura! Tu je nekaj nasvetov, kako avto zaščititi pred točo

19. 7. 2023 | Matjaž Korošak
Deli

Nenadni pojav neurja s točo je verjetno en od najbolj stresnih trenutkov za voznika, posebno še, če je na poti ali pa blizu ni učinkovite zaščite za avto. Kako ukrepati in kaj lahko reši improvizacija?

Pogled na grozeče črne oblake, ki so običajno povezani še z močnimi vetrovi, nikoli ne pomeni kaj dobrega. Poleti, ko je ozračje pri tleh močno pregreto, pa lahko razen močnega neurja z nalivi in nevarnimi sunki vetra pomeni še en grozljiv pojav. Napoved toče!

Zlovešči glasni kovinski udarci med poletnim nalivom običajno pomenijo, da se je dežju pridružila toča. Ledene kroglice so lahko različnih oblik in premera, ampak najbolj običajno merijo (premer) med 0,5 in 1 cm, običajno pa morate imeti res smolo, da vam takšna toča poškoduje avtomobil. Toda že nekaj večja (1,5-2 cm) lahko pomeni, da se boste držali za glavo in stali v vrsto pri zavarovalniškem agentu za oceno škode. Potem pa pride še popravilo, menjava delov …

Profimedia

Različne velikosti zrn

Seveda pa se zadnje čase pojavljajo tudi ledene krogle, ki so bolj podobne projektilom kot pa frnikulam, in lahko dosežejo do nekaj cm premera (velikost oreha, celo jajca). V tem primeru so blage poškodbe laka vaša najmanjša skrb. Tak projektil namreč zlahka prebije steklo, sklati bočno ogledalo, razbije steklo na žarometu …

To tudi pomeni, da zlahka poškoduje potnike, če bi lahkomiselno bežali iz avta in iskali streho! S sodobnimi vremenskimi aplikacijami je mogoče predvideti pojav toče (tudi državni ARSO ponuja tovrstna opozorila pa panevropski Meteoalarm, ki napoveduje izredne vremenske pojave, pa še kup neodvisnih strani …) in se nanjo pripraviti ter zaščititi avto.

Kako se torej zaščititi?

Parkiranje v garaži je najbolj enostaven in učinkovit ukrep. Toda kaj, ko si tega ne more privoščiti vsak. Zato je smiselno poiskati zavetje v obliki javne garaže, nadstreškov, bencinskih servisov, tudi pod večjimi mostovi … Seveda – v skladu s prometnimi predpisi. Nikar pa pod krošnje dreves (sploh pa ne večjih), saj je točo skoraj vedno spremljajo močni vetrovi, ki lahko podrejo drevo ali pa vsaj zlomijo vejo. Če nič od tega ni mogoče ali pa je potrebna improvizacija pa je kar nekaj možnosti.

Profimedia

Seveda obstajajo protitočna pregrinjala za avto, ki so precej dobra zaščita pred drobnim in zmerno debelim zrnom toče. V skrajni sili pa bo dobro zaščito nudila tudi stara odeja (debelejša, kot je, bolje je), ki jo z robovi zataknete za vrata. Poleti se v avtu znajdejo tudi večje brisače za na plažo – tudi te so dobra zaščita.

Če nimate nič od tega, so dobri tudi predpražniki v avtomobilu, s katerimi vedno najprej zaščitite najbolj krhke dele – vetrobransko steklo torej in zadnje steklo v avtu. Seveda pa je mogoče vse našteto tudi kombinirati, če imate slučajno višek kartona od embalaže – tudi ta predstavlja odlično zaščito. Posebno še, če gre za suho točo, torej brez dežja.

Nikar ne ustavljajte pod avtocestnimi nadvozi …

Vedno velja, da med vožnjo nujno upočasnite in dva do trikrat povečate varnostno razdaljo ter vklopite meglenke. Če seveda niste na avtocesti, potem poskusite čim prej najti zavetje v obliki javne garaže, nadstreška, mostu … Če pada toča zmerne velikosti med večjim nalivom, potem imate srečo, saj bo voda ublažila udarce. In seveda - pozorno spremljajte promet pred in za seboj!

Profimedia

Na avtocesti (AC) je treba hitrost še bolj zmanjšati, tudi zaradi manjše sile udarca toče, in ravno tako povečati varnostno razdaljo ter vklopiti meglenke. Nikakor in pod nobenim pogojem pa se ne ustavljajte pod nadvozi ali v predorih, saj je to smrtno nevarno! Raje poskusite čim prej in varno zapeljati z AC in najti zavetje, če to ne gre, pa raje zapeljite na počivališče ali na bencinski servis. 

Kako nastane toča?

Nastanek toče je tesno povezan z nestabilnim (poletnim) vremenom in dvigajočimi se pregretimi zračnimi tokovi proti nevihtnim oblakom. Ko se topli tokovi dvignejo, se premaknejo v hladnejše plasti ozračja, kjer je temperatura pod lediščem. Vodne kapljice v teh plasteh zamrznejo v ledene kristale, ki jih nato veter raznaša po oblaku. V tem procesu se na ledeni kristal lepi vedno več vodnih kapljic, ki zmrznejo, dokler sčasoma ne prerastejo v zrna toče. Če so ta zrna dovolj težka, padejo na zemljo kot toča in lahko povzročijo veliko škode.

Preberite še: Lastniki SUV-jev bodo plačevali višje parkirnine

BONUS VIDEO: Markanten slog, prostorna zasnova in udobna vožnja – to je eden boljših družinskih avtomobilov!

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj