Od obveznih dodatnih očal do prepovedi vožnje z umazanim avtomobilom in prehranjevanja za volanom.
Potovanje z avtomobilom po evropskih cestah je marsikaterega voznika že soočilo z neprijetno ali morda tudi s komično situacijo zaradi včasih bizarno nepotrebnih ali celo smešnih prometnih predpisov ki veljajo v posameznih državah.
Če za vožnjo nosite očala ali kontaktne leče in se vozite v Španiji, na Portugalskem ali v Švici, ne pozabite s seboj vzeti rezervnih očal ali garniture leč, kajti v teh državah predpisi zahtevajo, da morajo vozniki med vožnjo imeti s seboj dodaten par »drugih oči.«
Med vožnjo na Portugalskem je treba paziti, da vam ne zmanjka goriva, saj je v avtomobilu prepovedano voziti posodo z gorivom. V Franciji pa morajo vsi vozniki motornih vozil in tudi motornih koles imeti pri sebi alkotest za samotestiranje. Kazen je sicer nizka, celih 11 evrov, Francija pa je edina država s takšnim predpisom v Evropi.
Če ostanemo pri tematiki vožnje pod vplivom alkohola, v Severni Makedoniji sopotniki na prednjih sedežih ne smejo biti vidno pod vplivom alkohola. Na Cipru izvajajo politiko ničelne tolerance do pitja alkohola za volanom in tudi brezalkoholnih pijač ter prehranjevanja, medtem ko je v Grčiji prepovedano kajenje med vožnjo.
Krožišča so težavna za številne voznike, še posebna previdnost je potrebna pri vožnji na Nizozemskem, saj imajo na nekaterih krožiščih prednost tisti, ki so v njih, na drugih pa vozniki, ki se vključujejo. V Franciji ima promet v krožišču prednost, če pa znaka ni, ima prednost promet, ki se vključuje z desne. Podobno ima v Nemčiji promet v krožišču prednost, razen če je znak, ki označuje drugače.
V Skandinavskih in nekaterih baltskih državah zahtevajo, da so žarometi med vožnjo vedno prižgani – tudi pri močni dnevni svetlobi. Posebnost je tudi Slovenija, kjer vzvratne luči niso dovolj – pri vzvratni vožnji je treba prižgati tudi varnostne utripalke.
V več evropskih državah se močno zavzemajo za čistočo vozil in v državah, kot so Bolgarija, Belorusija in Rusija, je prepovedano voziti umazan avtomobil. V Švici ob nedeljah ne smete prati avtomobila. Nemčija je imela enak zakon, vendar ga je spremenila tako, da dovoljuje pranje avtomobilov ob nedeljah po poldnevu, tako da ne moti dopoldanskega obiska verskih obredov…
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"