Slovenski vozniki bojda premalo pozornosti namenjamo varnemu prevozu psov.
Po uradnih podatkih naj bi bilo v Sloveniji ob koncu leta 2017 registriranih 230.000 psov in to je številka, ki iz leta v leto raste. V večini primerov so ti psi družinski člani, ki družino redno spremljalo tudi na poteh z avtomobili. A medtem, ko v avtomobilih načeloma poskrbimo za lastno varnost in se pripnemo z varnostnimi pasovi, je za varnost psov vse prevečkrat preslabo poskrbljeno. AMZS in Policija sta v sodelovanju z drugimi ustanovami pripravila konferenco v zvezi z omenjeno problematiko.
Ivan Kapun, vodja sektorja prometne policije, podaja naslednja opažanja: »Marsikateri lastnik ne ve, na kakšen način naj poskrbi, da bo psa vozil varno, predvsem pa se ne zaveda, kakšne posledice lahko nastanejo zaradi neustreznega prevoza«. Pogosti so tako dogodki in prizori, ko psi z glavo gledajo skozi okno ali pa se prosto sprehajajo po vozilu, s tem pa motijo voznika in njegovo zbranost. Še večjo nevarnost pa psi predstavljajo v primeru nesreče. Nepripet pes nam v primeru prometne nesreče lahko zleti iz vozila ali pa proti vetrobranskemu steklu, kar je lahko zanj in druge potnike v vozilu tudi usodno. 20-kilogramski pes namreč pri trku s hitrostjo 90 kilometrov na uro ustvari silo, enako 1,5-tonskemu tovoru.
Oprsnica je rešitev, strokovnjaki priporočajo boks
Na trgu obstaja več rešitev, ki pomagajo pri varnem transportu štirinožnih družinskih članov. Med bolj priljubljenimi rešitvami je oprsnica, ki se namesti na eno izmed zapenjal za varnostne pasove na zadnji klopi, hkrati pa omogoča gibanje psa na zadnji klopi. Druga, nekoliko boljša rešitev, je opornica, ki se pritrdi na dve točki, pri čemer psu onemogoči prosto gibanje po vozilu. Ob tem pa je potrebno poudariti, da nobena izmed rešitev na preizkusnih trkih ni izkazala kot zadovoljiva, saj se je izkazalo, da bi pes v obeh primerih poletel v naslon sedeža pred seboj.
Kot najboljša rešitev za prevoz psa se je zato izkazal boks za transport živali, ki se ga postavi in ustrezno pritrdi v prtljažni prostor. V njem bo žival ostala varna tudi v primeru nesreče, hkrati pa ne bo mogla spremljati dogajanja zunaj vozila, zaradi česar bo med vožnjo ostala bolj mirna. Res pa je, da navajanje psa na vožnjo v boksu običajno zahteva nekaj privajanja in treninga, a glede na to, da tak način prevoza za prevoz psov uporabljajo tudi policisti in vodniki reševalnih psov, se na koncu še vedno zdi, da je ta rešitev najboljša.
Jure Šujica
foto: Profimedia
Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu