Čeprav ponuja uporabne nasvete, pa utegne aplikacija Google Zemljevidi (Google Maps) voznike popeljati v nevarnost.
Navigacijske naprave so v sodobnih avtomobilih že pred leti postale del standardne opreme srednjega nivoja, pri čemer pa se je po zaslugi enostavne uporabe Android Auta hitro razširila tudi uporaba storitve Google Maps. Ta je še posebej priljubljena tudi zaradi tega, ker vozniku ponuja dejanske informacije o času potovanja, kjer so upoštevani tudi morebitni prometni zastoji. Vendar pa brezplačna storitev ameriškega spletnega giganta še zdaleč ni popolna, na kar so nedavno opozorili tudi na spletnem portalu Jalopnik.
Težave, povezane z delovanjem storitve, so se pojavile na področju ameriškega jezera Tahoe, kjer je od začetka meseca do prvega torka po božiču skupaj zapadlo že več kot pet metrov snega. Številne glavne prometne ceste so posledično zaprte, zaradi česar Google Maps vsem uporabnikom na tem področju ponuja različne alternative, ki pa se pogosto izkažejo kot neustrezne in celo nevarne.
The same can be said for Henness Pass. Please don't try to take Henness Pass. If your GPS tells you to take it, ignore your GPS, it's not going to happen.
— USFS Tahoe NF (@Tahoe_NF) December 27, 2021
Check the CalTrans Quickmap (https://t.co/GTAsbUp0Id) and follow our local @CaltransDist3 for the best road updates. https://t.co/Oqy7THFJrt
Gre namreč za visokogorske prelaze in druge ceste, ki v zimskem času niso vzdrževane in prevozne, česar pa Google Maps ne upošteva. Težava je pravzaprav tako resna, da nanjo preko Twitterja recimo opozarjajo tudi pri lokalni gozdarski službi, odgovorna za odstranjevanje podrtih dreves, kjer voznikom recimo svetujejo, naj pod nobenim pogojem ne uporabljajo prelaza Henness, četudi jih tja pošilja navigacijska naprava.
Preverite alternative
Na omenjeno težavo, ki sicer pesti tudi številne druge brezplačne navigacijske storitve, kot so Apple Maps in Waze, so že opozorili številni ameriški uporabniki, seveda pa gre za težavo, ki še zdaleč ni nova in se pojavlja povsod po svetu. Pojavljajo se tudi pozivi k temu, da bi Google moral sodelovati z lokalnimi oblastmi in pristojnimi službami, ki bi ponujale podatke o dejanski prevoznosti cest, kar pa bi po besedah Googlovega programerja Sören Meyer-Epplerja v objavi na Twitterju pomenilo, da bi moral voznik aplikaciji nameniti še večjo pozornost.
Maybe? That would introduce a third state compared to just road open/closed. It would require new UI affordances (while driving!). And triggering is anything but obvious.
— Sören Meyer-Eppler (@BuschnicK) December 28, 2021
S to težavo se sicer Meyer-Eppler bojda ukvarja že dlje časa, kot eno izmed možnih rešitev pa predlaga, da bi lokalne in nepoznane ceste, ki jih aplikacija predlaga samodejno označila z opombo, da je stanje neznano.
Preberite še: Kako ustvariti virtualni prometni zamašek na Google Maps? Nemcu je uspelo
Jasno je torej, da gre za precej veliko težavo, za katero niti pri Googlu še nimajo rešitve, niti ne vedo, kako natanko se je lotiti. Če se torej odpravljate na daljšo pot, v kraje, ki jih slabo poznate ali pa v predele, kjer morebiten novozapadli sneg lahko vpliva na prevoznost lokalnih cest, se nikakor ne zanašajte zgolj na brezplačne aplikacije, pač pa preverite prevoznost cest pri pristojnih službah kot je recimo tudi Prometno-informacijski center.
Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu