Do kar 730 evrov pomoči za prebroditev krize

27. 3. 2022 | Jure Šujica
Deli

Ob tem pa sledi tudi trimesečna brezplačna uporaba javnega prevoza.

Slovenska vlada je nedavno v luči razmer na naftnih trgih znova uvedla regulacijo maloprodajnih cen pogonskih derivatov in tako vsaj za mesec dni omejila hitro rast cen, ki so na številnih trgih po Evropi že presegle dva evra za liter 95-oktanskega bencina in dizla. Vseeno pa ti ukrepi še zdaleč niso primerljivi s tistimi, o katerih sedaj razmišljajo v ZDA, kjer cene naftnih derivatov prav tako dosegaj rekordne vrednosti.

Preberite še: Cene goriva po svetu: tu so rekordi!

To je še posebej opazno v zvezni državi Kalifornija, kjer morajo kupci za galono odšteti že vsaj 5,91 dolarja (ponekod pa tudi precej več) oziroma v povprečju 1,67 dolarja več kot drugod po ZDA. Povedano drugače: za liter bencina morajo, preračunano v evropsko valuto, odšteti kar 1,42 evra, s čimer so se cene že približale evropskim - pa čeprav so doslej veljale za bistveno nižje kot na tej strani Atlantika.

Načrt, vreden osem milijard dolarjev

V luči teh razmer so tamkajšnje oblasti že začele s pripravo precej radikalnih ukrepov, ki bodo državljanom pomagali lažje prebroditi krizo. Tamkajšnja vlada, ki je sicer na splošno precej naklonjena električnim avtomobilom in manj klasični, tako pripravlja zakon, po katerem naj bi lastnikom osebnih vozil zagotovil debetno kartico z dobroimetjem 400 dolarjev, enak znesek pa naj bi jim nato nakazali še enkrat. Skupaj naj bi bili državljani Kalifornije deležni 800 dolarjev ali 728 evrov pomoči.

Nobelov nagrajenec svari: umetna inteligenca lahko povzroči izumrtje človeštva

To pa niti ni edini ukrep, ki naj bi ga tamkajšnje oblasti načrtovale. Tako naj bi razmišljali o zamiku napovedanega zvišanja davkov na pogonska goriva in pa več kot trem milijonom posameznikov omogočili do tri mesece brezplačne uporabe javnega prometa. Napovedani ukrepi bi sicer eno najbogatejših zveznih držav stali kar osem milijard dolarjev ali 7,3 milijarde evrov, zagotovo pa bodo številnim posameznikom pomagali prebroditi krizo.

Čeprav bodo prebivalci ukrepov najverjetneje precej veseli, pa bodo morali nanje očitno vsaj še nekoliko časa počakati. Dobropisi za nakup goriva naj bi bili namreč izdani šele julija, do tedaj pa bi se cene lahko še precej dvignile.

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"