Tako imenovane ekološke nalepke, s katerimi oblasti označujejo čistost avtomobilskih motorjev oziroma izpuhov so v uporabi že kar nekaj let. Nekoliko bolj pozorni ste jih najverjetneje opazili na avtomobilih z nemškimi registrskimi oznakami, podobne rešitve pa recimo uporabljajo na primer tudi na Danskem, v Veliki Britaniji, v Belgiji in še kje. Njihova uporaba je v nekaterih izmed držav obvezna za vsa vozila, tudi tista s tujimi registrskimi oznakami, kazni za prekrškarje pa lahko presežejo tudi več tisoč evrov. Tovrstne nalepke se sicer lahko navezujejo tako na osebne avtomobile, kakor tudi avtobuse, tovorna vozila in celo motocikle.
Najvišje so tako kazni na Danskem, konkretno v mestih Copenhagen in Aalborg. Tam namreč kazen za tovorna vozila, ki v mesto vstopijo brez registracije znaša kar 2.700 evrov. To je seveda precej razumljivo v oziru na to, da je Danska ena izmed držav, ki najbolj aktivno podpira umik prometa iz mest in hkrati uporabo koles. Ob tem morajo vozila dosegati izpuste standardov vsaj Euro 3 oziroma Euro 4.
Sicer pa kazni preko 2.000 evrov nikakor niso nekaj neobičajnega tudi v preostalih evropskih državah. V odvisnosti od tega za kateri tip vozila in pa Euro-normo, ki jo vozilo dosega namreč v Avstriji znašajo od 90 pa vse do 2.180 evrov. Te kani sicer veljajo za območje Dunaja, dežele Štajerske in pa na Tirolskem. Med 340 in 2.250 evrov bo potrebno za zgoraj naveden prekršek plačati v Rotterdamu in pa v mestu Maasvlakte.
Deseterico mest, kjer so kazni za neupoštevanje pravil v območjih s poostrenim nadzorom izpustov vozil zaključujeta dve londonski območji, tako imenovano območje nizkih izpustov (LEZ) in pa izredno nizkih izpustov (ULEZ), Antwerp in pa Bruselj. V prvih dveh območjih kazen znaša med 290 in 1.160 evrov, v paru belgijskih mest pa od 350 do 650 mest.
Sicer pa zgoraj omenjena mesta oziroma države niso edine, kjer so že uvedli omenjene omejitve in kazni. Kot je moč videti na spletni strani nemške organizacije Green-Zones je namreč takšnih držav v Evropski Uniji že 11: poleg Danske, Nemčije, Velike Britanije, Avstrije, Nizozemske in pa Belgije so namreč tu še Francija, Španija, Italija, Češka, Finska in pa Švedska. Hkrati pa omenjena organizacija na svoji spletni strani že omogoča tudi vpogled v seznam območij. Če se torej odločate za obisk katerega izmed mest v omenjenih državah, vam priporočamo obisk spletne strani omenjene organizacije, kjer boste – odvisno od države, saj so podatki za nekatere izmed njih še v pripravi – izvedeli vse potrebne informacije o morebitnih omejitvah in se tako izognili kaznim.